Sıra kadın yurtlarındaki erkek çalışanlara mı geldi?

Sıra kadın yurtlarındaki erkek çalışanlara mı geldi?

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘kızlı-erkekli’ kalınamayacağı yönündeki açıklamaları, birçok şehirde öğrenci evlerine yönelik baskınlarla yankı bulurken, benzer bir denetim de yurtlarda yapılmaya başlandı. İktidar bu kez de kadın öğrenci yurtlarındaki erkek çalışanlara gözünü dikti. Bunun ilk örneği ise Anadoluhisarı Öğrenci Yurdu.

İlyas Coşkun

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘kızlı-erkekli’ kalınamayacağı yönündeki açıklamaları, birçok şehirde öğrenci evlerine yönelik baskınlarla yankı bulurken, benzer bir denetim de yurtlarda yapılmaya başlandı. 

Karma öğrenci yurtlarından duyduğu rahatsızlığı, bu yurtları bölerek gösteren iktidar bu kez de kadın öğrenci yurtlarındaki erkek çalışanlara gözünü dikti. Bunun ilk örneği ise yalnızca kadın öğrencilerin kaldığı Anadoluhisarı Öğrenci Yurdu.

Twitter da #YurttakiİşçilereDokunma başlığıyla yurtlarında yaşananlara tepki gösteren öğrenciler, yaşananları gazetemiz Evrensel'e anlattı. Öğrencilere göre ilginç olay şu şekilde gelişti:

SUAT KILIÇ’IN ‘VEKİLİYİM’ DEDİ

Geçtiğimiz hafta sonu yurda gelen ve kendisini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın ‘vekili’ olarak tanıtan bir kişi yurdun kantin sahibiyle görüşerek, erkek çalışanların işine son vermesini istedi. Kadın öğrenci yurdunda erkek çalışan olmasının doğru olmadığını belirten bu kişi, erkek olan kantin sahibine de ‘hesapları alması için saat 12 ile 15 arasında yurda girebileceğini’ söyledi. Ardından kantindeki öğrencilerle sohbet eden bu ‘vekil’ öğrencilerin yurda dair şikâyetlerini dinledikten sonra yurttan ayrıldı. Kendisini Suat Kılıç’ın vekili olarak tanıdan bu kişi gittikten sonra da yurt görevlileri ‘yurdu vekile kötüledikleri’ nedeniyle öğrencileri azarladı.

DEVAMI GELEBİLİR

Öğrencilerin gözü önünde gerçekleşen bu ‘uyarı’ eğer gerçekleşirse 8 erkek çalışanın işine son verilecek. Şimdi yurttaki kadın öğrenciler hem çalışanların haksız yere işten atılmalarını engellemek hem de benzer girişimlerin diğer yurtlarda da yaşanmasını engellemek için Twitter dan yaşananları duyuruyor ve destek bekliyor. Yurt görevlilerinin ve Bakan Suat Kılıç’ın konuyla ilgili ne açıklama yapacağı ise merak konusu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net