13 Kasım 2013 06:05

Bütün işçileri kapsayacak bir mücadele şart

Trakya’da tekstil işçileri başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan işçilerin katılımı ile kurultay gerçekleştirildi. Belediye-İş Çorlu Şubesinin toplantı salonunda gerçekleştirilen kurultaya Emek Partisi (EMEP) MYK Üyesi ve TÜMTİS eski Genel Başkanı Sabri Topçu da katıldı.

Bütün işçileri kapsayacak bir mücadele şart
Paylaş

Trakya’da tekstil işçileri başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan işçilerin katılımı ile kurultay gerçekleştirildi. Belediye-İş Çorlu Şubesinin toplantı salonunda gerçekleştirilen kurultaya Emek Partisi (EMEP) MYK Üyesi ve TÜMTİS eski Genel Başkanı Sabri Topçu da katıldı.

Kıdem tazminatının gasbedilme girişimlerine karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğinin ayrıntılı olarak tartışılığı kurultayda konuşan bir tekstil işçisi, “Şu ana kadar çıkarılan yasalar ile her şey elimizden alındı. Mevcut sendikalar da düzene kendini uydurmuş öyle davranıyor. İşyerinde 800 TL ücretle çalışıyoruz. Üzerimizdeki kıyafetler sırılsıklam oluyor, günde 3 kere üstümüzü değiştirmek zorunda kalıyoruz. Öğle yemeğine 2 saat 3 saat geç gidiyoruz ama yine de sesimizi çıkaramıyoruz” dedi.

SENDİKALAR  BİLGİ VERMİYOR

Başka bir tekstil işçisi “Kıdem tazminatı konusunda işçiler bir şey bilmiyor. Herkes yasa çıksa da tazminatlarımızı alsak diye bakıyor ama ne kadar kesilecek, ne alacağız o konuda bilgimiz yok. Sendikaların da bu konuda bizlere bir bilgi verdiği yok. Bizim baştemsilciye söyledim bununla ilgili bir toplantı yapalım diye hâlâ bekliyoruz.”

Söz alan bir metal işçisi ise kıdem tazminatının kendileri için çok önemli olduğunu bu yüzden Meclis önünde can pahasına eylemler yapılması gerektiğini kaydetti.

Kıdem tazminatının bütün işçileri ilgilendirdiğini bu yüzden örgütlü-örgütsüz tüm işçileri kapsayacak bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini belirten işçi, bunların yapılmamasının sendikalara olan güvensizliği arttırdığını ifade etti.

MÜCADELECİ SENDİKALAR KURULMALI

EMEP MYK Üyesi ve TÜMTİS eski Genel Başkanı Sabri Topçu da işçilik ve sendikal deneyimlerini paylaştı. “Bizim zamanımızda işçiler sendikalarına sahip çıkıyordu. Şimdi ise zor mücadele koşullarında kurduğumuz sendikaların başındaki sendikacılar kendi çıkarları için koltuklarını kullanıyor. Mücadeleci sendikalar kurulmadığı, işçiler sendikalarına sahip çıkmadığı sürece yeni sendikalar da kurulsa aynı şekilde olacak” diyen Topçu, kıdem tazminatının kaldırılmasının işçinin iş güvenliğini elinden almak anlamına geldiğini söyledi.

Yeni düzenleme ile alınan paranın da üçte bir oranında azalacağını belirten Topçu, bütün işçilerin kendine bir sonuç çıkartmasını ve buna göre hareket etmesini istedi. Antep’teki ve İstanbul’daki nakış işçilerinin eylemlerini nasıl örgütlediklerinin bilgisini veren Topçu, “İşçi sınıfının iktidarı olmadığı sürece gelecek nesillere çocuklarımıza, torunlarımıza ne hesap vereceğiz. İşçi sınıfının örgütlenmekten başka yolu yoktur. Her yerde konuşacağız, yanlışı doğruyu anlatın, korkmayın biz yanlış yapmıyoruz insanlığın çıkarları için çalışıyoruz” diye konuştu. (Çorlu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kıdem tazminatımızı yedirmeyiz

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...