12 Kasım 2013 16:38

BDP: Saldırılardan sadece el Nusra sorumlu değil

Rojava'nın Kobani kentinde gerçekleştirilen bombalı saldırıya ilişkin BDP Genel Merkezi tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada yaşananların tek sorumlusunun el Nusra olmadığı vurgulandı.

BDP: Saldırılardan sadece el Nusra sorumlu değil
Paylaş

Rojava'nın Kobani kentinde gerçekleştirilen bombalı saldırıya ilişkin BDP Genel Merkezi tarafından açıklama yapıldı. Yazılı olarak yapılan açıklamada, "Rojava'nın Kobani kentinde El-Kaide, El Nusra çetelerinin Kürt Kızılayı'nın yardım dağıtımı sırasında hunharca düzenlemiş olduğu saldırı sonucu ne yazık ki çoğu çocuk olmak üzere 14 sivil hayatını kaybetmiş, onlarca sivil de yaralanmıştır. İslam adına hareket ederek, İslami değerleri ayaklar altına alan, İslam'a ihanet eden bu çetelerin gerçekleştirmiş olduğu insanlık dışı saldırıyı nefretle, şiddetle kınıyoruz" denildi.

Açıklamada, Rojava'nın örgütlü yapısı ve meşru temsilcisi olan Kürt Yüksek Konseyi'nin yardım faaliyetlerini bile hedef alan bu saldırılardan sadece El-Nusra çetesi değil, onlara askeri ve lojistik destek sağlayan, onlara sınırlarını açan devlet ve hükümetlerin de sorumlu olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Rojava'ya insanı yardımın ulaşmaması için sınırları kapatarak ambargo uygulayanlar, Kobani'de insani yardım faaliyetine düzenlenen vahşi saldırının suç ortağıdırlar. Halkımız bunu böyle bilmeli ve böyle değerlendirmelidir. Şu da unutulmamalıdır ki, Rojava'dan yükselen özgürlük isyanı, özgürlük mücadelesi asla bastırılamayacak, devrim ateşi söndürülemeyecektir. Rojava halkı hiçbir saldırı karşısında geri adım atmayacak, onurlu mücadelesini en kararlı bir biçimde sürdürmeye devam edecektir."

Açıklamada, BDP olarak bütün güçleriyle Rojava halkının onurlu mücadelesinin yanında olunduğu belirtilerek, "Halkımızın oradaki ızdırabını ve acısını yürekten paylaşıyoruz. Onların direnişi bizim de direnişimizdir. Bu tür insanlık dışı saldırıların yeniden gerçekleşmemesi için tüm uluslararası kurumları ve bölge devletlerini, Yüksek Kürt Konseyi ile işbirliği yapmaya çağırıyoruz. Rojava'ya sığınan 1 milyonu aşkın Suriyelinin ve bölge halklarının yaşam hakkını savunma sorumluluğunu üstlenen YPG'nin direnişini selamlıyoruz. Hayatını kaybeden Suriyeli sığınmacılara ve Kürt Kızılay'ı üyelerine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz" denildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

\'Kürtler Barzani’yi Newroz’da görmek ister\'

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa