‘Kadını bakanlıkta göremiyoruz’

‘Kadını bakanlıkta göremiyoruz’

MEB'in, 38 milyar 261 milyon 980 bin 610 Lirası personel giderleri için ayrılan, toplam 55 milyar 704 milyon 817 bin 610 liralık bütçesinin görüşülmesinde, Başbakan Erdoğan’ın kız-erkek öğrencilerin birlikte kalmalarına yönelik açıklamaları ve ataması yapılmayan öğretmenler öne çıktı.

Sultan Özer

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 38 milyar 261 milyon 980 bin 610 Lirası personel giderleri için ayrılan, toplam 55 milyar 704 milyon 817 bin 610 liralık bütçesinin görüşülmesinde, Başbakan Erdoğan’ın kız-erkek öğrencilerin birlikte kalmalarına yönelik açıklamaları ve ataması yapılmayan öğretmenler öne çıktı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın tek tek tüm vekillerle ve gazetecilerle tokalaştığı Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmeleri, ataması yapılmayan öğretmenlerin atamalarının yapılmaması eleştirisi ile başladı. Bakan Avcı’nın tokalaşma seremonisi sırasında CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan'a bir demet çiçek verdi. Aslanoğlu "Sayın Bakanım atanamayan öğretmenlerin komisyon Başkanı ve (AKP sırasını işaret ederek) üyelere selamları var. Bir de çiçek gönderdiler" dedi. Aslanoğlu daha sonra çiçeği Komisyon Başkanı Lütfi Elvan’a verdi.

EN BÜYÜK BÜTÇE MEB’E AMA…

Bakanlığının, Merkezi Yönetim Bütçesi’nden yine en büyük payı alarak 55 milyar 704 milyon 817 bin 610 TL olarak öngörüldüğünü belirten Bakan Avcı, “Hükümetimizin eğitime verdiği önemi göstermek üzere, 2014 yılında da genel bütçeden en büyük payı eğitime ayırması, bu doğrultudaki hedeflerimize ulaşma azim ve imkanımızı arttırmaktadır” dedi.

‘HEDEFİMİZ KIZ ERKEK AYRIMI YAPMAMAK

Bakan Avcı, eğitim öğretim hizmetlerinde hedefin, kız-erkek ayırımı yapmaksızın herkesin sağlıklı bir eğitim almasını sağlamak, ulusal ve küresel düzeyde ihtiyaç duyulan bilgi, değer ve becerileri öğrencilere kazandırarak onları hayata hazırlamak olduğunu ileri sürdü. Elemeye dayalı ortaöğretime geçiş sınavını kaldırdıklarından, taşımalı eğitim sisteminden ve öğrenci sayısından, dersliklerden vs. söz eden Bakan Avcı, kız öğrencilerin okullaşma oranının arttığını söylerken, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Bakan’ın yanında ve arkasında oturan bürokratları göstererek, “Bunu bakanlıkta göremiyoruz” dedi. Bürokratların arasında sadece kadın bürokrat olarak oturan Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık vardı. CHP sıralarından da bu duruma dikkat çekilerek, “Bakanlık bürokratları arasında kadının olmadığı” vurgulanarak, “Onca erkek arasında bir çiçek” diye ifade
edildi.

‘MEB’DE KADIN BÜROKRAT’

BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de konuşmasında bu duruma dikkat çekerek, Bakanlığın kadın kotası uygulaması gerektiğini söylemesi üzerine CHP’liler, “kızlı erkekli oturmak olur mu?” diye söz attılar. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da “Başbakan yasakladı ya kızlı erkekli oturmayı” dedi.
Bakan’ın “Bütçeden en fazla payı biz aldık” sözlerine atıf yapan Zozani, yine de yeterli olmadığını, bütçenin büyük payının personel giderlerine ayrıldığını söyledi. Zozani, Bakanlığın yatırımlara ayırdığı payın giderek düşmesini de eleştirdi.

CHP’li Lütfü Baydar da ataması yapılmayan öğretmenlere, sayılarının giderek attığına, ataması yapılmadığı için intihar edenler olduğuna vurgu yaptı. Önceki Bakan Ömer Dinçer’e atıf yaparak, ataması yapılmayan öğretmenler için “gitsin başka iş yapsın” dediği için öğretmenler tarafından ismi hayırla anılmadığını belirten Baydar’a AKP sıralarından tepkiler yükseldi.

‘KARMA YURT YOK’

Kızlı-erkekli yurt tartışmalarına da değinen Baydar, Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlüğü yaptığı dönemde bile kız-erkek birlikte kalınan karma yurtlar görmediğini söyledi.
Yetiştirme yurtlarında yaşanan tecavüz, taciz olaylarına, üniversitelerde ders geçirmek için hocaların öğrencilere taciz olaylarına değinen Baydar, “Başbakan’ın ahlak bekçileri nerede, milletin evine karışırken devletin evindekilere neden bakılmıyor. Her 4 saatte bir tecavüz yaşanıyor “ diye konuştu. Sözlerine AKP sıralarından tepki gelirken, Baydar, “Öğrenciler profesörler, doçentler tarafından tacize, tecavüze uğrarken, burada oturan YÖK Başkanı’ndan tıs yok. Ahlak bekçiliğini üniversite yönetimlerine karşı yapın” diye konuştu.

TÜZEL: TOPLUMSAL BARIŞIN ŞARTI ANADİLDE EĞİTİM

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise MEB’in bu bütçesiyle öğrencilerin eşit, parasız, ulaşılabilir, nitelikli bir eğitim alabildiğini söylemenin mümkün olmadığını dile getirdi. “Siyasi iktidar kızlı erkekli tartışmalarıyla muhafazakar toplum projesini hayata geçirmeyi planlamaktadır” diyen Tüzel, öğrencilerin barınma taleplerinin yerine getirilmediğini, AKP’nin tek tip gençlik yaratmak istediğini söyledi. Bakan’ın, toplumsal barışın en önemli taleplerinden anadilde eğitim hakkına, dörtlü eğitim sistemine, normal liselerin ortadan kaldırılıp, imam hatiplerin dayatılmasına, din dersinin hala zorunlu olduğuna değinen Tüzel; İzmir’de bir grup velinin zorunlu din derslerini boykota hazırlandığını hatırlattı. Tüzel, üniversitelerde uygulanmaya başlanan önleyici uzaklaştırma cezalarını da “bu öğrencileri yaftalamaktır” diyerek eleştirdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net