Yüksekova’da ev baskınları

Yüksekova’da ev baskınları

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde özel harekat timlerinin çeşitli adreslere yaptığı ev baskınlarında en az 17 kişi gözaltına alındı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Yeşildere, Güngür, Kışla mahalleleri ile Yukarı Güveç köyüne yapılan ev baskınlarında çok sayıda genç gözaltına alındı. Gece saatlerinde özel hareket timleri tarafından 25 eve yapılan baskınlarda ilk belirlemelere göre, Nadife Ören, Özgür Dayan, Evliya Şedal, Recep Terzioğlu, Savaş Özgür, Savaş Kemali, Yaşar Kırdar, İlyas Yürek, Fatih Kutluk, Zafer Kutluk, Şirvan Kutluk, Kevkes Kılıcak, Cihat Harmancı, Mazlum Harmancı ve Ümit Macit gözaltına alındı. Evlere yapılan baskınlarda, kapı ve pencerelerin kırıldığı, polislerin çamurlu ayaklarıyla evlere girdiği, ev halkına psikolojik baskı yaptığı belirtildi.

Ev baskınlarının Van yetkili savcılığı talimatıyla yapıldığı öğrenilirken, gözaltına alınanların Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirildi. İlçede bazı evlerde aramaların devam ettiği, ilçenin giriş ve çıkışlarını kontrol eden özel harekat timlerinin araçlarda aramalar gerçekleştirdiği belirtildi.

Yüksekova'da özel harekat timleri tarafından yapılan ve en az 17 gencin gözaltına alındığı operasyonda, evlerin kapı ve camlarını kırarak içeri giren polislerin, çocukları ve kadınları yere yatırarak üzerine oturduğu öne sürüldü. Kendilerine yapılan uygulamalara sert tepki veren yurttaşlar, "Çözüm sürecinden önce karakollarından çıkamayanlar, çözüm süreciyle cesaretlenmiş Kürtlere saldırıyorlar" dedi.

Hakkari Yüksekova'da gece saatlerinde Yeşildere, Kışla ve Güngür mahalleleri ile Yukarı Güveç ve Yoncalık köylerinde özel harekat timleri tarafından yapılan ev baskınlarında ilk belirlemelere göre en az 17 genç gözaltına alındı. Van savcılığının talimatıyla yapılan ev baskınlarında özel harekat timlerinin, evlerin kapı pencerelerini kırması, televizyon, soba, dolap gibi eşyaları devirmesi ve evleri dağıtarak soba bacasına varıncaya kadar ayrıntılı arama yapmasına yurttaşlar tepki gösterdi.

'ÇOCUKLARIN SIRTLARINA BİNDİLER'

Evleri basılan Yukarı Güveç köyü sakinlerinden Ceylan Kılıcak, evlerinin kapısının açık olmasına rağmen kapılarının kırıldığını söyledi. Polisin kendilerine çok sert davrandığını dile getiren Kılıcak, "8-9 yaşındaki çocukları yere atarak sırtına binmişlerdi. Sanki çocuklar birazdan patlayacak bombaymışlar gibi. Daha önce de bu köye baskın yapılmış, köyde defalarca ateş edilmişti. Bu baskınlarla anlaşıldı ki sistem alışmış ve kudurmuştan beterdir. Bu baskınlar Kürt olduğumuz için yapılmaktadır. Masum insanlara kendileri suç unsuru yaratarak tutukluyorlar" dedi.

'HESABINI KİM VERECEK?'

Baskınları evinin penceresinde izlediğini dile getiren Esma Bayezit, "Baskın yapılan evde kapıları kıran polisler, kadın ve çocukları evden çıkararak, bağırarak, hakaret ederek korku yaydılar. Çocukların bakışları ve ağlamaları yürek yaktı. Evin içindeki aramalarda insanlık dışı uygulamalar vardı. Maddi ve manevi kaybın hesabını kim verecek. Bu kadar baskı nereye kadar. Sürdürülen baskılar nedeniyle gençler dağa çıkmış. Her akan kanda biz ölmüyor muyuz? Sürekli baskılar nedeniyle şikayetçiyiz. Ancak biz de her onurlu halk gibi haklarımızda ısrarcı olacağız. Yıllardır Kürtlere yapılan uygulamalar sonucunda çocuklarımız yarım insan oldular" diye konuştu.

'BARIŞIN ADI KÜRT HALKINA SALDIRMAK OLMUŞ'

Ev baskınlarında kadınların giyinmesine dahi izin verilmediğini dile getiren Ayten Aşkar da, "Kızlarımızın bağırmalarına rağmen evlere saldırdılar. Silah dipçikleriyle dışarı çıkarıldık. Evleri tarumar ettiler. Kadınları, çocukları, yaşlıları yere yatırarak ayaklarını sırtlarına koydular. Çocuklarımız korkudan ağlıyor. Birçoğu hastalandı. Yoğurt ve peynirlerimiz çıkarıldı. Erzakımız dağıtıldı. Allah rızası için böyle davranmayın dememize rağmen vahşice saldırdılar. Çözüm sürecinden önce karakollarından çıkamayanlar, çözüm süreciyle cesaretlenmiş Kürtlere saldırıyorlar. Savunmasız gördükleri, çocuk, kadın erkek saldırarak adeta bizi deli ettiler. Bu vahşet karşısında titriyorduk. Barıştan bahsedenler görsün ki, barışın adı Kürt halkına saldırmak olmuştur. Ya barışın kurallarına göre hareket etsinler ya da bu uygulamalarla ortalık yine bozulacaktır" dedi.

Kışla Mahallesi'ndeki ev baskınlarında Makbule Dursun'un evinin kapı ve camlarının da polis tarafından kırıldığı öğrenildi. Polisin baskınına uğrayan yurttaşların savcılığa suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

BDP'DEN SERT TEPKİ

"Demokratik çözüm süreci"ne rağmen Yüksekova'da yapılan ev baskınlarına sert tepki gösteren BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz, "Bu süreçte yapılmakta olan hukuk dışı operasyonlarla halkımızın üzerine saldırmaları kabul edilir bir durum değildir. Şu bilinsin ki içinde bulunduğumuz süreçte bu tip vahşi operasyonların her zaman yaşamış ama bu operasyonların hesabını da almasını bilmiştir. Önderliğin başlattığı çözüm sürecini baltalamak isteyen karanlık güçlerin çabaları boşa çıkacaktır. Alıkonulan bu gençlerimizin hakları ve hukukları ayaklar altına alınarak düşmanca bir tavır sergilenmiştir" diye konuştu. (DİHA)

www.evrensel.net