Depremzedeler görmezden geliniyor

Depremzedeler görmezden geliniyor

Van depreminin 2. yıl dönümünde Gazeteci Cem Emir ve depremde yaşamını yitirenler anıldı. Anmaya katılan depremzedeler, hükümetin kendilerini görmezden geldiğine dikkat çekti.

Van depreminin 2. yıldönümünde  Gazeteci Cem Emir anıldı. Anmaya katılan depremzedeler, hükümetin kendilerini görmezden geldiğine dikkat çekti.

2011 yılında Van’da 9 Kasım’daki depremde yaşamını yitiren ve gazeteciliğe gazetemizde başlayan DHA Muhabiri Cem Emir ve depremde yaşamını yitiren depremzedeler anıldı. Van Eğitim Sen Konferans Salonunda anma etkinliğini Emek Gençliği yaptı. Etkinliğe Cem Emir’in kardeşi ve açlık grevindeki depremzedeler de katıldı.

Van Emek Gençliği adına konuşma yapan Hazal Kar, güncel siyasal gelişmeleri içeren bir konuşma yaptı. Kemal Emir de, Bayram Otel davasında yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekerek, asıl sorumluların yargılanmadığını dile getirdi. 

Açlık grevinde olan depremzedelerden Halime Kaçmaz, zorluklara karşın yılmayacaklarını söyledi. Hükümete seslenen Kaçmaz, “Sesimizin duyurulması için destek bekliyoruz. Bu sese ses katılsın” dedi.

Valiliğin sorunlarına çözüm getirmek yerine seslerine duyurmayı engellediğini anlatan Kaçmaz şöyle konuştu: “Vali diyor ki ‘Kar yağacak nasıl olsa anahtarı bırakıp gidecekler.’ Bu direniş devam edecek.’ Basını engelliyorlar. Erdoğan gelince etrafımızı çelik kuvvet sarıyor, başımızda helikopter gezdiriyorlar, bizi görmezden geliyorlar. Öğrencilerimizi başta okula almadılar. İdareciler reddetti. Yıkanamıyoruz, istediğimiz gibi dışarı çıkamıyoruz.”

Depremzedelerden Özgür Toprak, mağduriyetleri giderilinceye kadar açlık grevine devam edeceklerini söyledi. (Van/EVRENSEL)

www.evrensel.net