12 Kasım 2013 06:00

Mecliste her dilde rehber var, Kürtçe için yok!

Mecliste kampüsü gezmek isteyen vatandaşlara 8 farklı dilde rehberlik hizmeti verildiğini hatırlatan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ”Türkiye vatandaşlarına Kürtçe, Lazca gibi ana dillerinde rehber verilip, verilmeyeceğini” Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sormuştu.

Mecliste her dilde rehber var, Kürtçe için yok!

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Mecliste kampüsü gezmek isteyen vatandaşlara 8 farklı dilde rehberlik hizmeti verildiğini hatırlatan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ”Türkiye vatandaşlarına Kürtçe, Lazca gibi ana dillerinde rehber verilip, verilmeyeceğini”  Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sormuştu. Çiçek’in Tanrıkulu’ya yanıtı ise, “İngilizce, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, Kazakça ve Rusça dışındaki dillerde rehberlik hizmeti verilmesi konusunda bir çalışma bulunmamaktadır” şeklinde oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Meclis Başkanlığına Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle sunulan önergede, Mecliste  önceden randevu alarak gelen gruplara Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, Kazakça ve Rusça rehberlik hizmeti verdiği hatırlatılmıştı.

‘TÜRKİYELİLERİN DİLLERİNİN OLMAMASI DİKKAT ÇEKİCİ’

Tanrıkulu “Lazca, Kürtçe, Çerkesçe Rumca ve Ermenice gibi Türkiyeli yurttaşların kullandığı dillerin hizmet kapsamında bulunmaması dikkat çekici” diyerek durumu Meclis gündemine taşımıştı. Önergeye yanıt veren Meclis Başkanı Çiçek, bu konuda bir çalışma bulunmamadığını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hamas’a isyan!

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa