Aşk köpekleştirir mi?

Aşk köpekleştirir mi?

“Nasıl ki bir köpek, onu terk eden sahibini bırakmaz, kokusunu aldığı her yerde peşinden koşar durur, ben de öyle oldum işte Rafo.

Elif Ekin Saltık

“Nasıl ki bir köpek, onu terk eden sahibini bırakmaz, kokusunu aldığı her yerde peşinden koşar durur, ben de öyle oldum işte Rafo. ...Sahibini arayan bir köpek gibi hâlâ peşinden koşturup duruyorum...” Aşkın kışkırtıcı, kendine tutsak eden gücünü anlatıyor bu cümleler. İmkansızı dahi ümit ettiren bir şeydir aşk. Aşk Köpekliktir oyunu tam bunu hissettirmeye çalışıyor seyircisine.
Ahmet Ümit’in Aşk Köpekliktir adlı kitabındaki aynı adı taşıyan hikayesi kendisi tarafından oyunlaştırıldı ve 2013-2014 sezonunda Tiyatro Ak’la Kara’da gösterime başladı. Salona girip oyunun dekorunu incelediğinizde dikkati çeken ilk şeyin hikayenin başladığı ve bittiği caz barın adının Gezi Caz Bar olması.
Gezi’ye bir göz kırpışla birlikte siyah elbiseli, kırmızı fularlı kadın beliriyor ve oyun sizi içine çekiyor.

AŞK HİÇBİR ZAMAN PİŞMAN OLMAMAKTIR

Kızıl saçlı erkekleri öldüren bir seri katile aşık olup onun peşinden İstanbul’a gelen Stefan. Aşık olduğu seri katile ikizi gibi benzeyen Ayşe. Jasmine’den Stefan’a Stefan’dan Ayşe’ye Ayşe’den ise Rafo’ya uzanan bir aşk ve ölüm hikayesi. Aşk Köpekliktir kırmızının ve siyahın muhteşem uyumuyla izleyicisine tutkuyu, iyiliği, kötülüğü, bencilliği, acıyı, ölümü ve en önemlisi de aşkı sorgulatıyor.
Aşk uğrunda köpekleşmeyi, avken avcı ya da avcıyken av olmayı ama bundan hiçbir zaman pişman olmamayı ortaya koyuyor. Yönetmenin ve oyuncuların ustalığıyla da kaçırılmaması gereken bir oyuna dönüşüyor.

TİYATRO AK’LA KARA AŞK KÖPEKLİKTİR

Yazan: Ahmet Ümit
Yöneten: Savaş Özdural
Oyuncular: Arda Meriçliler
Fatih Gülnar
Füsun Kostak
Özgün Özdural
Pelin Turancı

www.evrensel.net
ETİKETLER Elif Ekin Saltık