11 Kasım 2013 14:14

Öcalan, siyasi partilerle görüşmek istiyor

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Öcalan’ın MHP dahil tüm siyasi partiler ile görüşmek istediğini dile getirdi.

Öcalan, siyasi partilerle görüşmek istiyor
Paylaş

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Öcalan’ın MHP dahil tüm siyasi partiler ile görüşmek istediğini dile getirdi. Çözüm sürecinin devam ettiğini de belirtirken Öcalan, “Süreç devam ediyor ama sırat köprüsü üzerinde. Tek başımıza da kalsak bunu yürütme kararlılığımız tamdır. Ama altımızdaki zemin sırat köprüsü gibi olunca, kim düşer kim kalır, belli olmaz” dedi.

12 GÖRÜŞME YAPILDI

BDP Grup Başkan Bekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’den oluşan heyet İmralı’ya giderek Öcalan ile 12’nci görüşmeyi yaptı. ANF’ye görüşmeye ilişkin bilgi veren Önder, Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu ve moralinin yüksek olduğunu söyledi.

HASTA TUTUKLULAR

Bundan sonra İmralı’ya gidecek heyetin Buldan, Baluken ve kendisinden oluşacağı belirten Önder, ancak karma olarak sürekli bir kişinin değişebileceği bilgisini de verdi. Hasta tutuklular konusunun görüşmenin önemli bölümünü kapsadığına dikkat çeken Önder, “Hasta tutsaklar sorununa tepkiliydi. Bu sorunun düzeltilmesini istedi” diye konuştu.

Öcalan’ın “süreç devam ediyor ama sırat köprüsü üzerinde” dediğini ve sürecin risk barındırdığını söylediğini belirten Önder, Öcalan’ın yasal dayanak meselesini özellikle önemsediğini ve “şu an siz, biz, geri çekilenler, herkes, devleti de katıyorum herkes aslında mevcut yasal mevzuata göre suç işliyor” dediğini ifade etti.

İmralı’ya giden Buldan, Baluken ile Önder’den oluşan BDP ve HDP heyeti önümüzdeki günlerde bakanlarla yapacakları görüşmenin ardından da Kandil’de KCK yetkilileriyle görüşecek. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başbakan, Barzani ile görüşecek

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa