11 Kasım 2013 08:05

Hem suçlu hem güçlü

Adana'daki 10 Kasım anmasında protestolar sonrası arabasından inerek "O gavatı bana getirin" diye bağıran Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, protestocu 10 kişi hakkında işlem yapıldığını duyurdu. 10 kişi daha sonra ceza kesilerek serbest bırakıldı.

Paylaş

Adana'daki 10 Kasım anmasında protestolar sonrası arabasından inerek "O gavatı bana getirin" diye bağıran Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, protestocu 10 kişi hakkında işlem yapıldığını duyurdu. 10 kişi daha sonra ceza kesilerek serbest bırakıldı.

Adana Atlı Spor Kulübü'ndeki binicilik yarışmasında ödül veren Vali Hüseyin Avni Coş, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Vali Coş, Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önündeki anma töreni sonrası hükümet ve kendisine yönelik protestoların provokasyon olduğunu öne sürdü.

Vali Coş, yaşanan gerginlik sonrası polisin yaptığı çalışmada 10 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu. Vali Coş, "Adana'ya da, büyük Atatürk'ün aziz hatırasına da yakışmayan kötü tablolar ortaya konmuştur. Bunu yapanları, bu provokasyonu gerçekleştirenleri ve alet olanları kınıyorum. Resmi törenler, Atatürk'ü anma günleri, milli bayramlar, dini bayramlar, toplumumuz için birlik ve beraberliğin perçinlendiği günlerdir. Bunları istismar etmemek lazımdır. Bugün hepimiz gördük ki, atılan sloganlar, gerçekleştirilen çirkin tezahüratlar, orada bir kesimin Atatürk'ü anmak için değil, provokasyon için, milleti kamplara bölmek için, bir takım siyasi görüşleri seslendirmek için geldiği açık ve net olarak görülüyor. Teessüflerimi iletiyorum. Ve bu hususta diğer vatandaşlarımızın da sağduyusuna teşekkür ediyorum" dedi. Vali Coş, kendisine "Allah belanı versin" diye bağıran kişinin kim olduğunu bilmediklerini, araştırmaların sürdüğünü, kimlik tespiti yapılırsa, hakkında şikayetçi olacağını bildirdi.

GÖZALTINA ALINANLARA CEZA KESİLDİ

Adana Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan 9 kişi Kabahatler Kanunu'na göre 186'şar lira para cezası kesilip serbest bırakıldı. 1 kişi de hakkında adli işlem yapıldıktan sonra serbest kaldı. Vali Coş'a 'Allah belanı versin' dediği öne sürülen kişinin de kimliğinin saptandığı açıklandı.

'KAVAS DEMİŞ OLABİLİRİM'

Coş, konu hakkında DHA muhabirinin sorusunu yanıtlamış ve "Ben gavat kelimesini kullanmam. Kavas demiş olabilirim" iddiasında bulundu. Bu kelimeyi de 'yürüyen, hizmet eden, gezinen adam' anlamında söylediğini ve sık kullandığını belirtti.

Sözlüklerde, 'kavas' kelimesinin 3 ayrı anlamına yer veriliyor. Bunlar, "Elçilik veya konsolosluklarda görev yapan hizmetli", "Banka, patrikhane, otel vb. yerlerde hizmetli veya koruma görevlisi", "Elçilik ve konsolosluklarda koruma görevlisi." (Adana/DHA)


GÜLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un, 10 Kasım törenleri sırasında kendisini protesto eden bir kişi için kullandığı ifadeye tepki gösterdi.

Hürriyet gazetesine konuşan Güler, "Devletin valisi konumundaki bir kişinin vatandaşa, her ne kadar rahatsız edici bir diyalog yaşasa da, bu şekilde cevap vermesi doğru olmadı. Konuyu incelemesi için arkadaşlara talimat verdim" dedi. Güler, "Valinin bu şekilde ağız dalaşına girmesi hiç şık olmadı. ben de rahatsız oldum" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kesin bilgi; Müdahale var!

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa