11 Kasım 2013 07:38

Hacettepe’de AKP mahkemesi!

Hacettepe rektörlüğü üniversite arsalarının satışı hakkında ‘çalışanlarının fikirlerini almak’ için toplantı düzenledi. Rektörlük, fikrini beyan eden SES Ankara Şube Yöneticisi hakkında “AKP karşıtı beyanda bulunduğu” gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Hacettepe’de AKP mahkemesi!
Paylaş

Hasan Akbaş

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, 'pes' dedirten bir olaya daha imza attı. AKP’nin sözcüsü gibi hareket eden Hacettepe rektörlüğü adeta ‘AKP’ye laf ettirmeyiz’ mesajı verdi. Üniversite arsalarının satışı hakkında ‘çalışanlarının fikirlerini almak’ için toplantı düzenleyen rektörlük, fikrini beyan eden SES Ankara Şube Yöneticisi hakkında “AKP karşıtı beyanda bulunduğu” gerekçesiyle soruşturma başlattı.

TOPLANTININ AMACI NEYDİ?

Rektörlük geçtiğimiz haftalarda üniversitenin arsalarının rant için satılmasına ilişkin bir toplantı yapmıştı. Darbe döneminde Milli Savunma Bakanlığı tarafından süresiz ve ücretsiz olarak el konulan Hacettepe Üniversitesine ait arazi, 2012 yılında okul tarafından geri alınmıştı. 400 bin metrekarelik arazinin 203 bin metrekaresini alan üniversite, borçlarını gerekçe göstererek arsayı elden çıkarmaya karar vermişti.

Hacettepe’nin 203 bin metrekarelik arazisinin satışa çıkarılmasıyla ilgili toplantı düzenleyen rektörlük, çalışanların da katılacağı görüş alışverişinde bulunacağı toplantıyı ‘demokratik yönetim’ olarak ima etmişti. Yapılan toplantılardan birine katılan SES Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve SES Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İşyeri Temsilcisi Hülya Yıldır burada, arsa satışının yapılmasına itiraz edip, rant politikalarına dikkat çekmişti. Yıldır’ın tepkileri üzerine de üniversite yetkilileri, toplantı sırasında kürsüden “Ne yapacağımızı size mi soracağız?” dedi.

Çok sürmedi, rektörlük talimatıyla soruşturma başlatıldı. Yıldır için “Üniversitelerin bugünkü yapısal sorunlarını hükümetin yanlış politikalarından kaynaklandığını ileri sürerek, bu sorunların çözümü için hükümete karşı meydanlarda ve toplantı salonlarında birlikte mücadele etme çağrısı yaptığı ve hükümet aleyhine faaliyette bulunulması yönünde teşvik edici beyanlarda bulunduğu…” gerekçesiyle soruşturma açıldığı bildirildi.

‘DÜŞÜNCEYE SAYGININ GÖSTERGESİ...’

Duruma itiraz eden Yıldır, soruşturmanın dayanağı olan YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin ihlal edildiğine dikkat çekti. “Buradan çıkan tek sonuç, AKP karşıtı fikir beyan etmenin suç kabul edilmesidir” diyen Yıldır, 6 Kasım’da girdiği soruşturmada tek cümlelik bir savunma verdi. Yıldır’ın savunması şöyle: Hakkımda yürütülmekte olan bu soruşturma, fikirlerimi beyan etmek için çağrı üzerine gittiğim bir toplantıda dile getirdiğim düşüncelerin kurumumuz idari kadrolarında yarattığı rahatsızlık sebebiyle olduğundan; hakkımda verilecek karar da Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’nün düşünceye, düşünceyi açıklama özgürlüğüne, çalışanlarına ve çalışanlarının benliklerine, ayrıca sendikal çalışmalara ve emek mücadelesine duyduğu saygının göstergesi olacaktır." (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Selam verene soruşturma

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Özgür Karabat: Kanal İstanbul kimleri zengin edecek?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa