11 Kasım 2013 07:35

Selam verene soruşturma

Trakya Üniversitesi’nde kayıt zamanı açılan “yeni öğrencilerle tanışma stantları”, Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) tarafından engellenmiş, birçok öğrenci darp edilmişti. Cemaatlerin bu konuda hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyet yürüttüğü üniversitede bazı öğrencilere standlar gerekçe gösterilerek soruşturma açılması dikkat çekiyor.

Selam verene soruşturma
Paylaş

Hasan Can Tüfekçi / Başar Özer

Trakya Üniversitesi’nde kayıt zamanı açılan “yeni öğrencilerle tanışma stantları”, Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) tarafından engellenmiş, birçok öğrenci darp edilmişti. Cemaatlerin bu konuda hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyet yürüttüğü üniversitede bazı öğrencilere standlar gerekçe gösterilerek soruşturma  açılması dikkat çekiyor.

Soruşturmaların bir kısmının üniversite yönetimi tarafından, bir kısmının ise bizzat YÖK tarafından açıldığı öğrenildi. Soruşturma açılan öğrencilerin çoğunun ise o gün okulda olmadığı ortaya çıktı.

26 ÖĞRENCİYE SORUŞTURMA

Hakkında soruşturma açılan öğrencilerden Hasan Mert Kaynar yaşananları şöyle aktardı: “Kayıtların ilk günü gençlik örgütleri olarak Balkan Kongre Merkezi önünde buluştuk. Kayıt dayanışması için masa açacaktık. Güvenlik görevlileri ilk gün engellemeye çalıştı, saldırı oldu masalarımıza el koymaya çalıştılar. Rektörlük sekreteri bizimle görüşmesinde ise ‘5000 lira verin, masa açın o zaman karışan olmaz’ dedi. Arbedelerin ardından 1 ay geçtikten sonra ilk önce Tıp Fakültesi öğrencilerine açılan soruşturmaları duyduk ve Öğrenci Kolektifi üyesi olan ve kayıtlar sırasında 2 gün öğle arasında bana tost getirmek için gelen bir arkadaşa da soruşturma açıldı. Hatta geçerken selam veren öğrencilere dahi soruşturma açtılar. soruşturma açılan 3 Tıp öğrencisinin ardından teker teker fakültelerden aranmaya başlandık, toplamda 26 kişiye her güne ayrı ayrı olmak üzere 3 farklı soruşturma açılmış oldu.”

‘ORADA BİLE DEĞİLDİM’

Stantların açıldığı gün okulda dahi olmayan ve soruşturmaya maruz kalan öğrenci Neşe Can Okul, 2-3-4 Eylül kayıt günlerinde okulda bildiri dağıtmak, afiş asmak ve ÖGB’ye  tehdit ve saldırıda bulunmak gibi suçlamalarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Hakkımda tutanak tutuldu ve soruşturma açıldı. Fakat belirtilen tarihlerde Edirne’de bile değildim. Başka bir şehirde bulunurken o gün okuldaymışım gibi, hiçbir fotoğraf, video ve buna benzer bir kayıt olmadan keyfi olarak soruşturma açılmıştır. Tutanağı aldığımdaysa burada olmadığımı ispat etmemi istediler. Tutanakta, bildirilerin içeriğinde suç olarak yer alan ‘özgürlük, kardeşlik ve barış’ söylemlerinde bulunduğum yer alıyor. Bu tamamen üniversitenin öğrencilere göz dağı verme, korkutma politikasıdır” dedi. (Edirne/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Devlet yurduna ‘Kur\'an kursu’ açılıyor

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...