Devlet yurduna ‘Kur\

Devlet yurduna ‘Kur'an kursu’ açılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evlerine dair açıklamalarına dair tartışmalar sürerken öğrenci yurtlarında din ve Kur'an kursları açılmaya başladı.

Tolga Alp Turgut

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evlerine dair açıklamalarına dair tartışmalar sürerken öğrenci yurtlarında din ve Kur'an kursları açılmaya başladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) içinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu’ndaki öğrenciler, yurtlarında açılacak din ve Kur’an kursunun anonsuyla güne 'merhaba' dedi. Yurdun birçok sorunu olduğunu söyleyen öğrenciler, önceliklerinin din eğitimi olmadığını belirtiyor. Ancak isimlerini vermekten imtina ederek konuşuyor öğrenciler, bu duruma ağızlarını açtıklarında yurttan atılacaklarını bildiklerini söylüyorlar.

Yeni kurslardan önce de yurtta dini cemaatlerin varlığı biliniyordu. Bazı cemaat üyeleri öğrencilerin odalarına gidiyor ve sürekli dini sohbetler yapmak istiyor. Öğrencilerin cep telefonlarına da bu “sohbetler”e çağıran mesajlar atılıyor. Örneğin “Akşam 7’de Kur'an hocası gelecek” deniyor, Kur'an kurslarına davet ediliyorlar. Öte yandan yurtlarda bulunan cemaatin “abla ve abileri”, otobüsler tutarak öğrencileri “sohbetler”e götürüyor.

Öğrenci yurdundaki tek sorun cemaat faaliyetleri de değil. En büyük sorunlardan biri ulaşım örneğin. Yurttan metro istasyonuna kadar hiçbir ulaşım aracı bulunmuyor. Yurdun diğer bir sorunu da 6.5 lira olan “çamaşır yıkama ücreti”. Öğrenciler, daha ekonomik olduğu için barındıkları devlet yurdunda bir makine çamaşır yıkamak için bu kadar para vermelerinin mümkün olmadığını söylüyor. Yeterli yemek verilmediği için fazladan ücret ödeyerek karınlarını doyurmak zorunda kalmaları da cabası. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net