Sigortasız 250 TL\

Sigortasız 250 TL'ye çalıştırılan işçiler verim vermiyormuş!

Diyarbakır'da Hamzalar Tekstil fabrikasında aralarında çocukların da bulunduğu işçiler, sömürü koşullarında çalıştırılıyor. İş imkanlarının yokluğunda 250 TL'ye kadar düşen ücretlerle çalıştırılan işçilerin sigortası dahi yok. Bu duruma rağmen patron “İstanbul’da aldığım verimi burada bir türlü alamıyorum” dedi.

Diyarbakır Çermik’te 2 yıl önce kurulan Hamzalar Tekstil fabrikasında aralarında çocukların da bulunduğu işçiler, sömürü koşullarında çalıştırılıyor. İş imkanlarının yokluğunda 250 TL'ye kadar düşen ücretlerle çalıştırılan işçilerin sigortası dahi yok. Bu duruma rağmen patron “İstanbul’da aldığım verimi burada bir türlü alamıyorum” dedi.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesindeki ilk sanayi tesisi olan Hamzalar Tekstil Fabrikası’nda çalışan işçiler, kölelik koşullarında çalıştırılıyor. İŞ-KUR desteğiyle çalışmaya başladıkları işyerinde kendilerine verilen destek ücretleri bir süre sonra kesilen işçiler 250, 350, 550 TL gibi ücretler karşılığında ve sigortasız bir şekilde çalıştırılıyor. Sömürü koşullarına maruz bırakılan ucuz iş gücü içerisinde çocuk işçiler de mevut!

İŞ ÖĞRETİLİYORMUŞ!

Atölyede 33 işçinin farklı makineler üzerinde çalıştığını ifade eden F.D. adlı işçi, atölye yeni açıldığı zaman işçilerin İŞKUR tarafından ilk 3 ay 450, sonraki 6 ay da 650 lira ücret aldığını belirtti. İŞKUR tarafından ödenen ücretler kesildikten sonra işçilere 250, 300 ve 550 lira maaş verilmeye başlandığını söyleyen F.D, “Bölgede kısıtlı iş imkanları nedeniyle işçiler düşük ücretlerle çalışmayı göze alıyor. İlçede başka işyeri olmadığı için işçiler sigortadan söz etmiyor bile “ dedi. İşe başlayan birçok işçinin düşük ücret almaları nedeniyle kısa bir süre sonra işi bıraktıklarını aktaran F.D, “Bir yılın üzerinde ortacı olarak çalışan E.B. (15) ile S.B. 350 ile 370 lira arasında ücret alıyor. Hafta sonu 5 saat fazla mesai ile çalışan işçiler, 5 TL fazla alıyor. 9 saat çalışan işçiler resmi günlerde bile çift yevmiye almaksızın çalıştırılıyor. Üstüne üstlük M.H. adlı ustabaşı, işçilere hayvan muamelesi yaparak ‘Size iş öğretende kabahat’, ‘Allah belanızı versin’ gibi hakaretlerde bulunuyor” diye konuştu.

CEP HARÇLIĞI!

İşverenin kar edemediği için işçileri ölüm sınırında çalıştırmak zorunda olduğunu söylediği fabrikada, 17 overlok, 8 düz makine singer, 5 reşme (etek ve kol ağzı kotlama), birer düğme ve ilik makineleri, 1 abiye kesme, 1 sanayi tipi ütü ve bir iplik sarma makinesi olmak üzere 35 makine bulunuyor. Fabrikada yapılan elbiseler arasında, takım elbise, hırka, tayt pantolon, yelek, pardösü ve bluz olmak üzere bayan giyimi bulunurken, fabrikanın işletmecisi Recep Öner ise, tekstilde işçilere 250’den bin TL’ye varacak ücretler ödediklerini belirterek, tekstili bir “eğitim merkezi” olarak tanımladı ve ilk 3 ay cep harçlığı verdiklerini söyledi.

Sigortasız işçi çalıştırdıklarını, SGK Çermik Temsilcisi’ne bildirdiklerini iddia eden fabrika sahibi Hamza Öner ise, çalışan işçilerin sigortalarını yatıracak güçlerinin olmadığını ve KDV alınmaksızın devletin verdiği teşvik paketleri ile ancak işçi çalıştırabileceklerini kaydetti. Tekstilde işverenlerin bir türlü kâr elde edemediklerini ileri süren Öner, “Doğru yapıyoruz. Devlet bölgedeki yurttaşları asalaklaştırmış. İstanbul’da aldığım verimi burada bir türlü alamıyorum. İlk 6 ay sadece devletin verdiği teşvik paketinden yararlandık. Türkiye’nin her yerindeki tekstillerde sorunlar mevcut. Sorunlar bu şekilde devem ederde işyerini kapatabilirim” diye belirtti.

‘İŞÇİLERİN KENDİSİ  TAKİP ETMELİ’

Diyarbakır İl Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Mehmet Nasır Tunç ise, tüm işyerlerinin asgari ücretin altında işçi çalıştırmaksızın işçinin sigortasını yatırması gerektiğini belirtti. İşçi için işin başladığı günden itibaren sigorta yatırmanın zorunlu olduğunu söyleyen Tunç, “Kimsenin sigortasız işçi çalıştırmaya lüksü yok. Diyarbakır’da 200 bin işçi çalışıyor. İşçiler kendi yükümlülüklerini ve haklarını bilmeli, takipçisi olmalıdır. Çünkü 11 kişi ile bu şehir denetlenemez. Açılan işyerlerinde sigortasız ve kötü koşullarda çalıştırılan işçilerin en azından bize bir bildirimde bulunmaları gerekir. Biz bölgedeki sigortasız işçi çalıştıran işyerlerini çok az biliyoruz. Bölgede yıllık açılan işyerlerini Ankara’nın gönderdiği program dâhilinde takip ediyoruz. İl ve ilçelerde sigortasız işçi çalıştıran işverene büyük miktarda para cezaları kesiyoruz” dedi.  (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net