Güzellik sömürüsünün Venezuela hali

Güzellik sömürüsünün Venezuela hali

Dün gece, “Kainat Güzeli” yarışmasının yapıldığını ve yarışmayı çoğunlukla olduğu gibi “Venezuelalı Güzel”in kazandığını öğrenince, geçtiğimiz ay ülkede yapılan Miss Venezuela karşıtı kadın eylemleri geldi aklıma.

Elif Görgü

“Bu bir doğa ya da doğallık yarışması değil, bir kadın güzel olmak ya da kendi güzelliğini
geliştirmek için ne gerekiyorsa yapmalıdır”
Birkaç yıl önce söylenmiş bu sözlerin sahibi Miss Venezuela Organizasyonu’nun başkanı Osmel Sousa.

Dün gece, “Kainat Güzeli” yarışmasının yapıldığını ve yarışmayı  çoğunlukla olduğu gibi “Venezuelalı Güzel”in kazandığını öğrenince, geçtiğimiz ay ülkede yapılan Miss Venezuela karşıtı kadın eylemleri geldi aklıma. Kadın örgütlerinin yanı sıra çeşitli kitle örgütleri de Ekim ayında düzenlenen yarışma için ortak açıklamalar, gösteriler yapmışlar, “güzellik terörü”, “güzellik sektörü patronları tarafından kadınların köleleştirilmesi” olarak nitelendirdikleri ve 60 yıldır kadınların başının ve vücudunun belası bu yarışmayı protesto etmişlerdi. Ancak belirtmek gerekir ki sayıları pek de fazla değildi.

KADIN DÜŞMANI VE IRKÇI

Osmel Sousa’nın yukarıdaki sözü Venezuela kadınının nasıl bir meta haline getirildiğini zaten özetliyor. Küba kökenli “mavi gözlü bir beyaz” olan Sousa’nın ailesi Küba devriminin ardından Venezuela’ya göç etmiş. Sousa 30 yıldır Miss Venezuela’nın başkanlığını yürütüyor.

Güzellik yarışmalarının “ideolojisi”ni özetleyen başka özlü sözleri de var Sousa’nın. “Jimnastik yapmak istemeyen genç kızlar varsa bu durum liposuction ile düzeltilebilir, hem de daha hızlıca, çünkü 24 saatte hazırsındır” ya da 2010 yılında bir televizyon programında sarf ettiği “Venezuela zenciliği güzel değil, güzel bir zenci kadın olsaydı yarışmada olurdu, Kolombiya'ya gittiğimde oradaki güzel zencileri çok kıskanıyorum, fakat buranın zencileri güzel değiller, güzel olmadıkları için de yarışmaya katılamazlar” açıklaması.
New York Times’a da haber olan “Bence iç güzellik diye bir şey yoktur, bu konular güzel olmayanların uydurması” sözlerini de yazmadan geçemeyeceğim.
Uluslararası güzellik yarışmalarını kazanan “az melez, asla koyu renk tenli olmayan, mükemmel hatlı” Venezuelalı kadınlar gözünüzün önüne geldi değil mi?
Kadın düşmanlığı ve ırkçılık ancak bu kadar rahatlıkla dile getirilebilirdi sanırım.
“Güzellik sektörü” patronları için paha biçilemez bir figür Sousa, ayrıca onlardan biri...

BİR YILDA 250 BİN ESTETİK AMELİYAT

Sabah hızlıca taradığım Venezuela haber/yorum sitelerinden çıkartabildiğin birkaç rakam ve bilgiyi de paylaşmak isterim. Venezuela Plastik Cerrahi Topluluğu rakamlarına göre sadece 2012 yılında 256 bin estetik ameliyat yapılmış. Rakamlar ABD, Brezilya gibi ülkelerin rakamlarına yetişmiyor elbet ama yine de fikir veriyor. Yine ülkede yılda 45 bin kişi liposuction yaptırıyor, 40 bini botoks yaptırıyor; 30 bini burnunu düzeltiyormuş zaten. 30 bin kadının da güzellik amaçlı meme estetiği yaptırdığı da bir diğer 2012 yılı istatistiği.
Bu sayıların her yıl arttığı, güzellik salonu, spa, estetik operasyon gibi “güzellik endüstrisi” diyebileceğimiz harcamaların giderek yükseldiği belirtiliyor.
Eylemlerin bir bileşeni olan Devrimci Bisiklet Hareketi (ismi bir harika!) kolektifinden Maria Eugenia Acero, bir gazeteye verdiği röportajda güzel kadınların çok sayıda şirketin para kazandığı dev bir organizasyon için kullanıldıklarını, bu gösterinin ardında blumia gibi hastalıkların hatta ölümle sonuçlanabilen estetik operasyonların gizlendiğini belirtmiş.

BİRBİRİNE DÜŞMAN KADINLAR ORGANİZASYONU

Bir başka gazete haberinde ise Venezuela’daki güzellik organizasyonlarının kadınları düşürdüğü yarışma travmasını aktarıyor ve yarışmayı kazanmak için birbirlerinin kıyafetlerini yırtan, makyaj malzemelerine zarar veren, eşyalarını kıran kadınlarını anlatıyor.

Zaten Miss Venezuela Organizasyonu üşenmemiş ve kadınları daha fazla nasıl sömürürüz diye düşünmüş ve bu yılki “ulusal güzeli”ni bir “reality show” programı eşliğinde seçmiş. “Her şey taç için/ Todo para la corona” isimli televizyon programında, kadınların travmasına tüm ülke tanık olmuş, ama tüm ülke bu travmayı anlamış mı bilemiyorum.
Ancak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun dün geceki Kainat Güzellik Yarışmasında birinci olan Venezuelalı kadın vatandaşını twitter hesabından “María Gabriela Isler’e zaferi nedeniyle tebrikler, ki bu Venezuela’nın zaferidir! Tanrı onu her zaman korusun!” sözleriyle kutlamasına bakarsak, yeteri kadar anlaşılmadığını söyleyebiliriz sanırım.
Yeni ve adil bir toplum yaratma iddiasını sürdüren Venezuela Hükümeti’nin, kapitalizmin kadına yönelik şiddetinin özel bir biçimi haline gelmiş bu “güzellik sömürüsü”ne de, daha fazla kadını ve genç kızı tüketmeden son vermesi dileğiyle...

 

www.evrensel.net