Bu tartışma kadına şiddeti artırır

Bu tartışma kadına şiddeti artırır

Oslo Kadın Sığınma Evleri Müdürü İnger Lise Walinsness Larsen, Başbakan’ın talimatından sonra evlerin polis tarafından basılmasını “evleri basmak için harcayacakları enerjiyi kadına şiddeti önlemeye harcasınlar” diyerek değerlendirdi.

Birkan Bulut / Suat İnal

Oslo Kadın Sığınma Evleri Müdürü İnger Lise Walinsness Larsen, Başbakan’ın talimatından sonra evlerin polis tarafından basılmasını “evleri basmak için harcayacakları enerjiyi kadına şiddeti önlemeye harcasınlar” diyerek değerlendirdi.

Uçan Süpürge Derneği’nin çağrısıyla Ankara’da bir araya gelen çeşitli kadın örgütleri temsilcileri, 2 günlük bir çalıştay düzenledi. Kadına yönelik şiddetin tartışıldığı çalıştayda, Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden kadınlar bir araya geldi.

Gazetemize konuşan Oslo Kadın Sığınma Evleri Müdürü İnger Lise Walinsness Larsen kızlı-erkekli öğrenci evleriyle ilgili “Çok üzücü. Kadına yönelik şiddet bu kadar fazlayken, bu konuların tartışılması şiddeti arttırır. Evleri basmak için harcayacakları enerjiyi kadına şiddeti önlemeye harcasınlar” dedi. Türkiye’de kadına yönelik şiddetle ilgili 2008 yılında yapılan bir araştırmada yüzde 48’lik bir tabloyla karşılaşılmasına rağmen, şiddete maruz kalan kadınların yalnızca yüzde 8’ine hizmet verildiğine dikkat çekti.

‘KOMŞULAR KIŞKIRTILIYOR’

Çalıştay katılımcısı İzmir ÇEKEV temsilcisi Kızbes Aydın ise kızlı-erkekli öğrenci evleri tartışmalarıyla komşuların, anne ve babaların öğrencilere karşı kışkırtıldığını belirtti. Evlere müdahalenin de bir şiddet olduğunu belirten Aydın, bundan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Kadına yönelik şiddeti engellemek için alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen Aydın, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM) azlığına dikkat çekti.

Uçan Süpürge Derneği’nden Sevna Somuncoğlu ise “öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; hayatlarımız meşru ve gayri meşru olarak tanımlanıyor. Bu gibi nedenlerle günde 5 kadın öldürülüyor. Acaba hepimiz hayatlarımızın meşru olduğu söylersek öldürülmekten kurtulur muyuz?” dedi.


KADINA SORAN YOK!

Uçan Süpürge Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen kadın örgütleri kadınlara ilişkin yapılan düzenlemelerde fikirlerinin alınmamasından oldukça şikayetçi. Üç gün boyunca süren toplantılar sırasındada konunun gündeme geldiğini belirten kadın örgütü temsilcileri kamu kurumlarından gelen temsilcilerle bu konuda sert tartışmalar yaşadıklarını anlattı. Sorumuz üzerine gazetemize açıklamalarda bulunan Mor Çatı’dan Nazan Eroğlu, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’nin (ŞÖNİM) kurulması esnasında herhangi bir fikirlerinin alınmadığı gibi hâlâ aynı anlayışın devam ettiğini söyledi. ŞÖNİM’in kadına şiddeti önlemekten uzak bir yapı olduğunu vurgulayan Eroğlu, iyi örneklerinin de tamamen çalışanların inisiyatifiyle gerçekleştiğini aktardı. ŞÖNİM’de çalışanların kadın sorununa duyarlı uzmanlardan oluşması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Ancak bu kuruma taşeronla hizmet alımının kadın sorununa nasıl yaklaşıldığını gösteriyor” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net