10 Kasım 2013 09:20

Savaşın mağduru yine çocuklar

Suriye’deki savaş sadece silahlarla ölümlere, yaralanmalara yol açmıyor. Gün geçtikçe artan bulaşıcı hastalıklarla da acı yüzünü her gün daha çok gösteriyor.

Savaşın mağduru yine çocuklar

Paylaş

Dilan Macit

Suriye’deki savaş sadece silahlarla ölümlere, yaralanmalara yol açmıyor. Gün geçtikçe artan bulaşıcı hastalıklarla da acı yüzünü her gün daha çok gösteriyor. Suriye özelinde bilhassa kızamık, şark çıbanı, sıtma, kuduz, ishaller ile gündeme gelen bulaşıcı hastalıklara bir yenisi daha eklendi: Çocuk felci... Yirmi beş yıldır Türkiye’de görülmeyen “çocuk felci”, savaşa bağlı temel sağlık hizmetlerinin çökmesi ile yeniden kapımızda, hem de büyük bir salgınla. Hekimler uyarıyor, “Salgın hastalıklar giderek yayılıyor. Türkiye’deki binlerce çocuk ve yetişkin tehdit altında. Bakanlık bir an önce harekete geçmeli..”

1999’dan beri Suriye’de görülmeyen çocuk felci, aşı hizmetlerinin aksaması sonucu salgına yol açtı. Bu durumun çeşitli örnekleri Suriye’de ve özellikle Türkiye’ye sınır kamplarda arttığı gözleniyor.

‘BAKANLIK HER ŞEYİ GİZLİYOR’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticileri de bu duruma ilişkin yaptıkları açıklamalarda, salgın hastalıkların vahametinin giderek arttığına vurgu yapıyor. TTB yöneticileri “Bizi endişelendiren ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ nedeniyle yaşanan sorunlar” diyorlar ve ekliyorlar;  “İki yıldır mücadele edilen sıtma ve kızamık salgınlarında karşımıza çıkan yapısal sorunlar ve Sağlık Bakanlığının salgınları sağlık çalışanlarından ve halktan gizleme tavrıdır” diyor. TTB yaptığı açıklamada, “Savaşa bağlı yıkımın daha fazla artmaması için Sağlık Bakanlığını gerekli önlemleri alıp uygulamaya çağırıyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yatağan\'da akbabalara geçit yok

SONRAKİ HABER

CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa