\

'Acil demokratikleşme için yasal altyapı şart'

Abdullah Öcalan: "Süreç üzerinde oluşabilecek her türden komployu etkisiz kılmanın tek yolu acil demokratikleşmedir. Bunun en önemli ayaklarından birisi de sürecin en temel eksiği olan yasal dayanak ve altyapının bir an önce oluşturulması olacaktır."

İmralı Adası'na giderek PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştiren heyet görüşmenin ayrıntılarını yazılı açıklama ile açıkladı. Görüşmede Öcalan'ın "Süreç üzerinde oluşabilecek her türden komployu etkisiz kılmanın tek yolu acil demokratikleşmedir. Bunun en önemli ayaklarından birisi de sürecin en temel eksiği olan yasal dayanak ve altyapının bir an önce oluşturulması olacaktır" dediği kaydedildi.

BDP Grup başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Öcalan ile görüşmelerinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Öcalan'ın şu mesajı verdiği kaydedildi: "Öncelikle barışa ve demokratik bir çözüme inanan ve bu amaçla seferber olup katkı sunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çözüm süreci çok ciddi bir aşamaya gelmiştir. Süreç halen devam etmekle beraber bir sırat köprüsü üzerindedir. Şimdiye kadar atılan adımlar ve yapılan fedakârlıkların çoğu tek yanlı olmuştur. Bütün bu olumsuzluklara rağmen tek yanlı da olsa barış iradesini sürdürme kararlılığımız vardır. Süreç üzerinde oluşabilecek her türden komployu etkisiz kılmanın tek yolu acil demokratikleşmedir. Bunun en önemli ayaklarından birisi de sürecin en temel eksiği olan yasal dayanak ve altyapının bir an önce oluşturulması olacaktır. Bu itibarla bütün demokrasi güçlerini bu doğrultuda katkı oluşturmaya davet etmek tarihi sorumluluğumuzdur. Başta sağlık sorunları yaşayanlar olmak üzere tüm tutsaklara ve bütün halkımıza selam sevgi ve şükranlarımı sunuyorum."

'HDP TARİHSEL ÖNEMDE BİR GİRİŞİM'

Öte yandan heyet içerisinde yer alan HDP Eş Genel Başkan Yardımcı Sırrı Süreyya Önder ise, Öcalan'ın HDP'ye ilişkin "Çok kıymetli ve tarihsel önemde bir girişim. Gelişerek, kesintiye uğramadan ülkenin bütün muhalif damarını kapsayacak bir şekilde yoluna devam etmesi çok kıymetli" ifadelerini kullandığını dile getirdi. (DİHA)

www.evrensel.net