03 Haziran 2011 01:19

Metal ve tekstil işçilerinden Tüzel'e destek

Emek Demokrasi ve Özgürlük Blokunun İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, seçim çalışmaları çerçevesinde işçilerle buluşmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde işçi servislerinin kalktığı duraklarda ve fabrika önlerinde işçilere seslenen Tüzel, bunun yanı sıra yaptık

Metal ve tekstil işçilerinden Tüzel'e destek

Paylaş

EMEP HEP YANIMIZDA OLDU

Bu toplantılardan biri de TEKSİF Yedikule Şubesi’nde yapıldı. Şube’nin örgütlü olduğu 5 fabrikanın iş yeri temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Şube Başkanı Sebahattin Çetin, Abdullah Levent Tüzel’in yıllardır EMEP’in genel başkanlığını yaptığını, babasının da Vakko’da çalışan emekli bir işçi olduğunu kaydetti. Örgütlenme mücadelesi yaptıkları her yerde EMEP’in yanlarında olduğuna dikkat çeken Çetin, “İşçilerle oturup kalkan, onların dertlerini anlayabilen birisinin Mecliste olması çok önemlidir. Sesimizin duyurulması için önemlidir” diye konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN GERÇEK MUHALEFET

Emek Demokrasi ve Özgürlük Blokunun İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel de bu şubeye daha önce Sümerbank’ın özelleştirilmesi döneminde geldiğini hatırlattı. Sümerbank’ın Doğa grubuna satıldığını ve şimdi oranın AKP’nin seçim bürosu olduğunu anlatan Tüzel, “Türkiye’de en fazla özelleştirme AKP döneminde yapıldı. Kamu kurumları yok edildi” diye konuştu. Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku ile barış isteyen, emek diyen, özgürlük diyen güçlerin bir araya geldiğini kaydeden Tüzel, şöyle devam etti: “Yüzde 10’luk seçim barajı nedeniyle bağımsız olarak giriyoruz ama onlarca örgüt bu Blokun içinde. Mecliste ülkenin sorunlarının çözümü için gerçek muhalefet biz olacağız.”

Yıllardır işçilerin kazanılmış haklarının budandığına dikkat çeken Tüzel, işçilerin çalışma koşullarının her geçen gün kötüye gittiğini, yasada 8 saat olan çalışma süresinin fiilen 12 saat olduğunu kaydetti. Tüzel, Karadeniz’de emekli bir öğretmenin polis saldırısı sonucu ölmesinin de AKP’nin nasıl bir Türkiye istediğinin resmi olduğunu dile getirdi. Kendilerinin işçi ve emekçileri gözeten bir anayasa yapılması için çalışacaklarını belirten Tüzel, bu ülkenin en acil sorununun barış olduğunu ve bunu talep ettiklerini söyledi. Patronların işçileri işten atarken Kürt, Türk diye ayırmadığına vurgu yapan Tüzel, ülkede barışı sağlamanın yolunun işçilerin birliği, halkların kardeşliğinden geçtiğini söyledi.  

İŞÇİLER SİYASET YAPMALI

İşçilerin siyaset yapması gerektiğinin söyleyen Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu da TEKSİF’in üye sayısının önceden 180 bin olduğunu, şimdi Trakya’da tekstil işçilerinin 12 saatlik iş aradığını söyledi. İşten atmaların yasaklanması gerektiğini, çalışma sürelerin 7.5 saate indirilmesini isteyen Topçu, bunu Mecliste sadece Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun savunacağını söyledi. Topçu, işçilerin iktidar yürüyüşünün kanallarını bu Blokla açacağını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)


GİMSAN İŞÇİLERİ TÜZEL'İN ARKASINDA

EMEK Demokrasi ve Özgürlük Bloku 3. Bölge bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, akşam saatlerinde ise Birleşik Metal-İş’in örgütlü Gimsan fabrikasının işçileriyle sohbet etti. Kıraç’taki İşçi Dayanışma Merkezinde buluşan Tüzel ile işçiler seçim sürecini değerlendirdiler.

Fabrikalarının MESS’ten ayrıldığını, bireysel sözleşme sürecinin devam ettiğini aktaran işçiler, seçimlerin de fabrikada konuşulduğunu söylediler. İşçiler, sadece AKP’nin seçimlerle gitmesinin çözüm olmayacağını, iktidara gelecek olan partinin patron partisi olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Mecliste işçilerin, emekçilerin, Kürtlerin, aydınların sesinin olmasının çok önemli olduğunu söyleyen Abdullah Levent Tüzel, emekçilerin haklarını, barışı ve kardeşliği güvenceye alan demokratik bir anayasa için mücadele ettiklerini ifade etti. Tüzel, haklarını isteyen işçilere atılan gaz bombalarının parasını bile işçilerin kendilerinin ödediğini söyledi. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, şu an Meclisteki 550 milletvekilinin 350’sinin holding patronu olduğuna dikkat çekerek, “İşçiler siyaset yapmadığı sürece patronlar istedikleri yasaları çıkarırlar. Bu işçilerin siyasetin içinde aktif olmaları gerekiyor” dedi. Gimsan işçileri de Kıraç’taki İşçi Kurultay Komitesi ile birlikte “Abdullah Levent Tüzel’e destek” bildirileri çıkartıp dağıtma kararı aldı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Asıl bölücülüğü Başbakan yapıyor

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa