09 Kasım 2013 06:00

Bir de öğrenciye sor

Günlerdir gündemden düşmeyen “kızlı- erkekli öğrenci evleri” tartışmasında, öğrencilerin Başbakana yönelik tepkileri devam ediyor. Ankara’da eğitim gören üniversite öğrencileriyle gündemi nasıl değerlendirdiklerini konuştuk.

Bir de öğrenciye sor
Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara


Günlerdir gündemden düşmeyen “kızlı- erkekli öğrenci evleri” tartışmasında, öğrencilerin Başbakana yönelik tepkileri devam ediyor. Ankara’da eğitim gören üniversite öğrencileriyle gündemi nasıl değerlendirdiklerini konuştuk.

Medyanın konuyu çarpıtmasından ve Hükümet yetkililerinin açıklamalarından rahatsızlık duyduğunu dile getiren Ankara Üniversitesinden (AÜ) bir öğrenci, "Erdoğan milletin yediği, içtiği, izlediğiyle uğraşacağına, daha ciddi meselelerle uğraşsın. Gezi direnişinde öğrencilerin büyük rol oynamasından dolayı onları fişlemeye ve hıncını çıkarmaya çalışıyor”dedi.

Hükümet yanlısı medyadaki söylemlere de tepki gösteren öğrenci, “Mümtaz Türköne ‘Kadın, erkek aynı evde kalırsa zina yapar, terör eylemlerine bulaşır’ yönünde açıklamalarda bulunuyor. Bunlar saçma sapan meseleler. Zina yapmak için ille öğrenci olup aynı evde mi kalmak lazım?” diye sordu.

‘EVLENMEDEN BİRLİKTE YAŞANMAZ’ DEMEK İSTİYORLAR

Meseleyi kadın üzerinden değerlendirmenin yanlış olacağına vurgu yapan bir başka AÜ Öğrencisi Elif K. de şunları söyledi: “Erdoğan evleri kadın ve namus üzerinden değerlendiriyor. Aileler üzerinden öğrencilere baskı kurmaya çalışıyor. Asıl amacı insanlara ‘Birlikte yaşayacaksanız evli olacaksınız’ demek. Zaten evlenen öğrencilerden kredi alınmayacağını duyurması da bu amaca hizmet ediyor.”

Öğrencilerin zorunluluklardan dolayı eve çıktığına dikkat çeken Elif, “Evlerde farklı bir yaşamımız var. Ortaklaşa ev işlerini, yemekleri yapıyoruz. Bu evlerde ille kötü bir şey mi olması gerekiyor?” diye tepki gösterdi.

Gazi Üniversitesi Öğrencisi de, "İnsanlar evlerindeki sıcaklığı ve rahatlığı yakalayabilmek için arkadaşlarıyla eve çıkıyor. Arkadaşlarıyla maddi açıdan geçimleri de kolay oluyor. Bir arkadaşın parası olmadığı zaman diğeri ona para veriyor ve dayanışma içinde yaşıyorlar” dedi.


ÖZEL YURTLARDA ÖĞRENCİLER  YÖNLENDİRİLİYOR

A.Ü. Öğrencisi Mücahit Altin, öğrencilerin mecbur kaldıkları için eve çıktıklarını söyledi. Yurtlarda yemek, temizlik ve ders çalışma sıkıntısı yaşadıklarını belirten Altin, “Eve çıktıktan sonra daha rahat yaşayabiliyorum. Ayrıca bizde kadın tabusu yok. Erkek arkadaşlarımız nasılsa, kadın arkadaşlarımız da bizim için öyle” dedi. Yurtlarda öğrencilerin İslamcı görüşlere yönlendirilmeye çalışıldığını ifade eden Altin, “Özel yurtlarda seminer ve konferanslarla öğrencileri kafasını yıkıyorlar. Öğrencilere muhafazakarlık altan alta işleniyor” diye ekledi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çorlu\'da işçiler kıdem tazminatı için toplanıyor

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa