08 Kasım 2013 15:13

Arınç sonunda patladı: Çelişkinin sebebi ben değilim

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TRT Türk'te 'Özel Söyleşi' programında konuştu. Erdoğan'la 'öğrenci evleri' konusunda yaptıkları açıklamaların çelişmesini değerlendiren Arınç, "Çelişkinin sebebi ben değilim" dedi.

Arınç sonunda patladı: Çelişkinin sebebi ben değilim
Paylaş

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç TRT Türk'te 'Özel Söyleşi' programında Nasuhi Güngör'ün sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın, kızlı erkekli öğrenci evleriyle ilgili açıklamaları konusunda açığa düşürdüğü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ilk kez Erdoğan’a karşı açıktan tepki verdi. Arınç, Başbakan ile aralarındaki çelişkinin sorumlusunun kendisi olmadığını söyledi.

Arınç'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Kızılcahamam kampında duyduklarımı söyledim dedi. Ben bildilerimi söylerken yanlış yapmadım Başbakan da öyle bir şey demedi. Ama daha sonra ben sözlerimin arkasında dururum dedi ve bir tezatlık oluştu.Başbakan'ın sözlerinden ben sorumlu değilim. Bu çelişkinin sebebi ben değilim.

BEN SADECE BİR BAKAN DEĞİLİM

Güzel bir kitap var, 'Futbol sadece futbol değildir'. Ben de sadece bakan değilim, benim aynı zamanda bir özgül ağırlığım var ve bu özgül ağırlığım başkalarından farklıdır. Ben sadece bir yer işgal eden bir bakan değilim. Ben partinin görüşlerini, düşüncelerini, geçmişini, bugününü ve geleceğini temsil eden bir insanım. Herkes beni böyle değerlendiriyor. Meclis başkanlığı yapmışım. Demokrasi, özgürlükler noktasında kendimi, ailemi siper etmişim. Gençliğimi, aşkımı, hayatımı bu yola vermişim. Ben sadece bir bakan değilim. Kırmızı plaka meraklısı, koltuğa oturduğunda her şey bitti diyen bir insan değilim.

BENİM HİÇE SAYILMAMAM LAZIM

Ben çok şey temsil ediyorum. Dolayısıyla herkesin bana böyle baktığı bir noktada benim yıpranmamam lazım, benim hiçe sayılmamam lazım. Başbakan da buna dikkat eder. Bu enazından bir kul hakkıdır. Kul hakkı konusunda onun ne kadar dirayetli olduğunu ben inanırım. Özel hayatında bunu ne kadar önemsediğini ben hatırlarım. Zaman zaman hepimiz hata yapabiliyoruz.

BAŞBAKAN İZİN VERİRSE ADAY DEĞİLİM

Bunlar ekran önünde tartışılmamalı. 19 yaşımda başladığım siyaseti "Bu yaşa geldim daha da devam ettireceğim" demem. 2007’de Meclis Başkanlığı'nın ardından siyaseti bırakmayı düşündüm. Ama o dönem şunu düşündüm, benim başkanlığım döneminde Cumhurbaşkanını seçtirmemişlerdi. Ben tekrar “böyle bir cumhurbaşkanı  seçilmesine en azından bir oyumla katkı sağlamalıyım” dedim ve aday oldum. 80-90 yaşında milletvekili olmak için can atan insanlardan değilim. Sadece bakan değilim ben. Sayın Başbakan izin verirse kararıma saygı gösterirse aday değilim.

‘YENİ ANAYASA MÜMKÜN DEĞİL’

Arınç konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına da değinerek, “Bizim önümüzdeki dönemde yeni anayasayı yapmamız mümkün görünmüyor. Ocak’a kadar bitmediyse artık bu iş olmayacak demektir. Kendimizi kandırmayalım” diye konuştu.


ARINÇ'A İLK YANIT: SİTEM SEVGİDEN GELİR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerini değerlendiren NTV canlı yayınında değerlendiren AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, sitemin sevgiden kaynaklandığını ifade ederek, "Bu kavga, küsme değil" dedi.


NE OLMUŞTU?

Bülent Arınç, Başbakanın kızlı erkekli öğrenci evlerinin denetleneceğine ilişkin açıklamaları konusunda, “Düpedüz asparagas bir haberdir. Bizim böyle bir yetkimiz yok, böyle bir düşüncemiz de yok. Sayın Başbakanın buna benzer bir ifadesi de kesinlikle söz konusu değil” demişti. Başbakan Erdoğan ise, Arınç’ın bu açıklamalarının ardından AKP’nin grup toplantısındaki konuşmasında “Konuştuğumu inkar etme anlayışına sahip değilim” dedi ve “Kız ve erkeklerin yurtlarda birlikte kalmasına müsaade etmeyeceklerini” söyledi. Erdoğan, daha önce de Arınç’ı açığa düşürmüştü. Erdoğan’ın, Arınç’ı açığa düşüren açıklamaları basında geniş yer bulmuş ve tartışılmıştı.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Solandalı kadınların süpürgesi

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Özgür Karabat: Kanal İstanbul kimleri zengin edecek?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa