08 Kasım 2013 15:04

Van'da belediyeden depremzedelere yardım kararı

BDP'li Van Büyükşehir Belediyesi, aylardır üç konteyner kentte elektrikleri kesilen ve iki aydır açlık grevinde olan depremzedelere yardımda bulunma kararı aldı.

Van\'da belediyeden depremzedelere yardım kararı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

BDP'li Van Büyükşehir Belediyesi, aylardır üç konteyner kentte elektrikleri kesilen ve iki aydır açlık grevinde olan depremzedelere yardımda bulunma kararı aldı.

Üç konteyner kentte kalan depremzedelerin Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile görüşmelerinin ardından, Van Belediyesi Meclisi toplanarak neler yapılabileceğini tartıştı. BDP'li Belediye Meclis üyeleri ilk olarak konteyner kentte kalan ailelere insani yardım amacıyla bir çalışma başlatarak, yapılacaklara ilişkin Belediye Meclisi'ne önerge sundu. Önergede kış ayı gelmeden önce 120 ailenin sorunlarının hemen çözülmesi gerektiği, bunun için Van Büyükşehir Belediyesi'nin imkanları ölçüsünde insani yardım yapması gerektiği vurgulandı.

Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay'ın önergesi ile gündeme alınan konteyner kent sorunları, BDP ile AKP'li meclis üyeleri arasında gergin tartışmalara da neden oldu. AKP meclis üyelerinin, bazı siyasi partilerin bu insanları siyasi malzeme olarak kullandığını ve valiliğin önerdiği teklifleri kabul etmediklerini iddia ederek, önergeye karşı çıkması, BDP'li Belediye Meclis üyelerinin tepkisine neden oldu.

Yapılan tartışmalara rağmen, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar'ın katalitik soba yardımı, çamaşırların yıkanması ve insanların banyo yapmaları için hamam tutulması teklifi kabul gördü. Alınan karar gereği belediye acilen, üç konteyner kentte kalan 120 aileye ilk etapta soğuktan korunmaları ve köklü çözüm bulununcaya kadar idare etmesi için katalitik soba dağıtımı yapacak. Belediye ayrıca ailelerin çamaşırlarını yıkamaları için çamaşırhane, banyo ihtiyaçları için de hamam kiralayacak. (VanEVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Yatak odası bakanı

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa