ÖVDER eğitime katkı anketi yapacak

Fotoğraf: Evrensel

ÖVDER eğitime katkı anketi yapacak

Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER) İzmir Şubesi, “Veliler Belediyelerin Eğitime Katkılarını Değerlendiriyor” başlığı ile bir anket çalışması başlattı.

Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER) İzmir Şubesi, “Veliler Belediyelerin Eğitime Katkılarını Değerlendiriyor” başlığı ile bir anket çalışması başlattı. Devlet tarafından yeterli kaynak ayrılmayan eğitim ve öğretimdeki ihtiyaçların karşılanmasında velilerin ve yerel yönetimlerin aktardığı kaynağın oranı ise her geçen gün artıyor. Velilerin 2002 yılında eğitime aktardıkları pay yüzde 1 iken bu oran günümüzde 10’a yükselmiş durumda.

Bu duruma dikkat çeken ÖVDER’in, belediyelere yönelik hazırladığı anketle, “Belediyeler bu yükü ne kadar kaldırıyor?”, “Eğitime ayırdıkları kaynağı ne kadar verimli kullanıyorlar?”, “Belediyelerin ayırdığı bu kaynakları okullar nasıl değerlendiriyor?” gibi sorulara yanıt aranacak.

ANKET İKİ AY SÜRECEK

Konu ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, Hükümetin bütçe rakamı büyürken eğitimin ihtiyaçlarının karşılanması oranının giderek azaldığını, yükün velilere ve yerel yönetimlere yıkıldığını dile getirdi. Yüce, eğitime olan yatırımın 2002’de yüzde 17,18 iken, 2013’te yüzde 6’nın da altına düştüğü bilgisini verdi.
Okul Aile Birlikleri’nin artık Hükümet yerine, belediye kapılarını çaldığını belirten Yüce, eğitimin yükünü asıl olarak merkezi yönetimin karşılaması gerektiğini ifade etti. Yüce, “Yapacağımız anketle, yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik mi yaptığını, yoksa hayır kurumu gibi mi görüldüğünü de tespit etmeye çalışacağız” dedi.
Anket iki ay sürecek ve www.ovder.org adresi üzerinden ankete katılım mümkün olacak. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net