07 Kasım 2013 22:00

Demokratik ve özerk üniversite

Demokratik ve özerk üniversite

Paylaş

İzmir’de üniversite kampüslerinde başlayan YÖK eylemleri akşam şehir merkezinde de devam etti. Ege ve Dokuz Eylül Üniversite Forumlarının çağrısıyla Alsancak’ta bir araya gelen öğrenciler sloganlarla AKP Konak İlçe binasının bulunduğu Basmane Meydanı’na yürüdü. İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencileri de yürüyüşe “Hepimize birden YÖK’leniyorlar” pankartı ile katıldı.

Öğrencilerin yürüyüşü Basmane girişinde emniyet güçleri ve TOMA’larca kesildi. Polis barikatı nedeniyle öğrenciler sağanak yağmur altında bir saat beklemek zorunda kaldı. Bir saatin sonunda yapılan görüşmeler sonucunda öğrenciler meydana girdi. AKP önünde yapılan açıklamada YÖK’ün AKP’nin eliyle daha da saldırgan bir hale geldiği belirtilerek, “Kurulduğu günden bugüne darbenin çocuğu YÖK ile kavgası bitmeyen üniversiteliler bugün de YÖK’ü tarihin çöplüğüne göndermek için sokaktadır. Üniversite işgallerinden ODTÜ ÖTK deneyimine, harç eylemlerinden YÖK yasa taslaklarının geri çektirilmesinde kadar birçok kavgadan zaferle ayrılan gençlik bugün de haziran isyanının ateşiyle üniversitelerini YÖK’süz, patronsuz, AKP’siz alanlar haline getirmek için mücadeleye devam ediyor” denildi.

EĞİTİM SEN DE PROTESTO ETTİ

Eğitim Sen İzmir Şubelerinin çağrısıyla Alsancak girişinde toplanan eğitim emekçileri de burada yaptıkları açıklama ile YÖK’ü protesto etti. Şube Başkanı Ulaş Yasa, “YÖK kaldırılmalı, yerine demokratik öz yönetim, öz denetim mekanizmalarıyla kurgulanmış, kamusal finans kaynaklı bir yükseköğretim sistemi derhal harekete geçmelidir. Öğrencilerim yükseköğretime erişiminin adaletli bir şekilde olacağı, çalışanlarının iş güvencesi ile donatıldığı ve insan, doğa ve topum yararına bilim ve eğitim hizmetinin üretilebileceği yegane yapı budur” dedi.


'DEMOKRASİ TALEBİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri 6 Kasım’ı yürüyüşle protesto etti. “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganları atan öğrenciler Rektörlük binasına yürüdü. Özel güvenlik engelini aşarak Rektörlük kapısı önünde öğrenciler adına açıklama yapan Sevcan Eylem Adıgüzel, gençliğin yaşam tarzlarına müdahalenin arttığı bugünlerde Gezi’den aldıkları ruhla YÖK’e karşı alanda olduklarının altını çizdi. Adıgüzel, “Demokratik ve özerk üniversite taleplerimiz ile alanlara çıkmaya devam edecek, parasız bilimsel demokratik ve ana dilinde eğitim taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)


'HÜKÜMETE YÖK BİLE YETMİYOR'

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ve üniversite emekçileri YÖK'ü protesto etmek için Denizli Anadolu Lisesi önünden kampüs girişine yürüdü. "YÖK'e, sermayeye, polise, cinsiyetçiliğe, doğa katliamlarına DİREN!" pankartı açarak, "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim" ,"Doğaya, bilime, insanlığa özgürlük" talebini haykırdılar. Öğrenciler adına konuşan Burak Yılmaz, "Bugün üniversitelerdeki baskı öyle bir hale geldi ki, YÖK bile yetmez oldu. İnsanların yatak odalarına bile karışan başbakan üniversitelere karışmaktan geri durmuyor" dedi. (Denizli/EVRENSEL)


KÜTAYYA'DA ORTAK EYLEM

YÖK’ün kuruluşunun 32’inci yıl dönümü Kütahya’da Emek Gençliği, öğrenci kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, Halkların Demokratik Kongresi, Fikir Kulüpleri Federasyonu ve Eğitim Sen üyeleri tarafından protesto edildi. Sevgi yolundan Küçükpark önüne kadar sloganlarla yapılan yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, parasız, bilimse, demokratik, ana dilinde eğitim talepleri dile getirildi. (KÜTAHYA)


SAKARYA'DA YÖK FORUMU

Sakarya Üniversitesi öğrencileri “YÖK ve Ülke Gündemini Tartışıyoruz” konulu forum düzenledi. Forumda YÖK’ün karşısında durmanın bir demokrasi mücadelesi olduğu ifade edildi. Ulaşım, barınma ve yemekhanede yaşanan sıkıntılara karşı da mücadele edilmesi gerektiği belirtildi. Öğrenciler haftaya çarşamba günü yeniden forum düzenleyecek. (SAKARYA)


ALİ İSMAİL ÜNİVERSİTEDE YAŞAYACAK

Eskişehir’de YÖK eylemlerinin adresi Anadolu Üniversitesi oldu. Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler Rektörlüğe yürüdü. Gezi eylemleri sürecinde Eskişehir’de dövülerek öldürülen Anadolu Üniversitesi Öğrencisi Ali İsmail Korkmaz da unutulmadı.

Daha önce üniversite kütüphanesinin adının Ali İsmail Korkmaz olması için eylem yapan öğrenciler rektörlük binası yakınında bulunan kütüphanenin önüne gelince hazırladıkları “Ali İsmail Korkmaz Kütüphanesi” yazılı afişi tabelanın üzerine yapıştırdı. Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Engin Deniz Ergin, Haziran direnişinin Türkiye’de de üniversitelerde de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösterdiğini söyledi. “YÖK’ün değişimi, siyasal iktidarların temel gündemlerinden birisini oluşturmuştur. Gerek YÖK gerekse Hükümetin amacı, sermayeyi üniversitelerde doğrudan etkin kılmak ve siyasal iktidar baskısını üniversiteler üzerinden eksik etmemektir” dedi.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Ender Pervane de yazılı açıklama yaparak, “Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, AKP`ye sadakat ve itaati hukukun temel kavramı haline getiren, her türlü eşitsizliği ve ayrımcılığı derinleştiren, karma eğitimi ortadan kaldırmanın yollarını arayan, bastırılmış arzularıyla ülkeyi yöneten bir iktidara teslim olmamalıyız” dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)


 

'CUNTANIN HAYALLERİNİ DAHİ AŞTI'

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi basın açıklaması yaparak YÖK’ün 12 Eylül cuntasının hayallerini dahi aşan uygulamaları ile varlığını sürdürdüğüne dikkat çekti. Öte yandan Eğitim Sen üyeleri, Balıkesir Üniversitesi öğrencileri, çeşitli siyasi partiler TÜİK önündeki alanda yaptıkları ortak açıklamada da “AKP’ye ve YÖK’e gönüllü kulluk etmeyen, aykırı ses çıkartan herkes, hukuksuz, haksız soruşturma ve disiplin cezalarına, sürgünlere maruz kalıyor” dediler. (BALIKESİR)


'YÜKSEKÖĞRETİMİ TAHRİP EDİYOR'

Adana’da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) R Amfileri alanında bir araya gelen üniversite öğrencileri ve Eğitim Sen, burada düzenledikleri panelde Eğitim Sen Başkanı Kamuran Karaca, Prof. Dr. Adnan Gümüş ve öğrencilerden Eren Öztürk konuştu. Kamuran Karaca YÖK’ün kurulduğu günden beri otoriter yapısı ve zihniyetiyle tüm yükseköğretimi tahrip eden bir sistem olduğunu belirtti. ÇÜ Felsefe Gurubu Hocası Prof. Dr. Adnan Gümüş de “Bugün bizimle aşağı yukarı aynı düşünen üniversitemizin 1500’e yakın araştırma görevlisinden profesörüne kadar arkadaşımız, taşeron işçilerimiz, kütüphane memurlarımız, üniversitenin en temel bileşeni olan öğrencilerimiz, öğrencilerin çabalarıyla yapılan bu panel ve forumlara katılmıyorsa burası üniversite değildir” dedi. ÇÜ öğrenci bileşenleri adına konuşan Eren Öztürk ise, üniversitelerin sermayenin yağma ve rant aracı olmadığını belirterek, sermayenin çıkarlarını koruyan polisi üniversitede istemediklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)


YÖK’E DİRENME ZAMANI

İnönü Üniversitesinde öğrencileri de YÖK’ü yürüyüşle protesto etti. Kütüphane önünde bir araya gelen öğrenciler Rektörlüğe kadar yürüdü. Öğrenciler YÖK’ün her dönem iktidarların akademi ve öğrenciler üzerindeki baskısının dayanağı olduğunu belirterek, “YÖK’e karşı direnme zamanıdır” dediler. (MALATYA)


ÖNCEKİ HABER

28 Şubat’ta 15 tahliye

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa