07 Kasım 2013 16:23

Yüksekova'da 'utanç duvarı' eylemine polis saldırısı

Yüksekova'da, 'utanç duvarı'na tepki ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın ölüm orucu eylemine destek amacıyla yapılan yürüyüşe polisin müdahalesi sonucu başlayan çatışmalar, şiddetlenerek ilçenin birçok noktasında devam ediyor. Özel harekat timlerinin de müdahalede bulunduğu çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı.

Yüksekova\'da \'utanç duvarı\' eylemine polis saldırısı
Paylaş

Hakkari Yüksekova'da, 'utanç duvarı'na tepki ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın ölüm orucu eylemine destek vermek amacıyla yapılmak istenen yürüyüşe polisin müdahalesi sonucu başlayan çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar özellikle, eski cezaevi kavşağı, Güngür, Cumhuriyet, Kışla mahalleleri ile Şemdinli yol güzergahında şiddetlenerek sürüyor. Okullardan çıkan öğrenciler toplu şekilde çarşı merkezinde sessizce yürüyüş gerçekleştirirken, Cumhuriyet İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen öğrencilere polis, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Onlarca zırhlı araca çok sayıda molotofkokteyli ve taş atan gençler, yüksek binalara PKK bayrağı astı. Atılan taş ve molotofkokteylileri çok sayıda zırhlı araca zarar verirken, olayların büyümesi üzerine olay yerine ağır silahlı özel hareket timleri takviye edildi. Özel harekat timleri zaman zaman havaya ateş açarken, attıkları gaz bombalarının kapsüllerini de yerden topladıkları görüldü. Polisin kullandığı gaz bombaları ve plastik mermiler yüzünden çok sayıda işyeri ve evin de camı kırıldı.

Okullarda mahsur kalan öğrenciler, aileleri tarafından gaz bulutu altında çıkarılmaya çalışılırken, aileler okullara ulaşabilmek için yol aradı. Olaylar sırasında atılan taşların isabet ettiği Yüksekova Haber muhabiri Ömer Oğuz hafif yaralandı. Çatışmalarda çok sayıda gösterici ise polis müdahalesi nedeniyle hafif biçimde yaralandı. Çatışmaların sürdüğü yerlerde duvarlara "YDG-H" ve "PKK" yazılmaları yapıldığı da görüldü. (Hakkari/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Van\'da inşaatta göçük: 3 işçi ağır yaralı

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da sanayi grevi: 100 bin işçi iş bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa