Başbakan şirazeden çıktı!

Fotoğraf: AA

Başbakan şirazeden çıktı!

Erdoğan’ın, “Muhafazakar demokrat” bir parti olarak, kız-erkek aynı evde kalınmasına müdahale edecekleri yönündeki açıklamalarına tepki gösteren EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Başbakanın “toplumu muhafazakarlaştırma sevdası”nın, yaptığı son açıklamalarla birlikte tümüyle şirazeden çıktığı görülüyor” dedi.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Muhafazakar demokrat” bir parti olarak, kız-erkek aynı evde kalınmasına müdahale edecekleri, böylece “evlerde karmakarışık her şeyin olması”na izin vermeyecekleri yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, “Başbakanın “toplumu muhafazakarlaştırma sevdası”nın, yaptığı son açıklamalarla birlikte tümüyle  şirazeden çıktığı görülüyor” dedi.

Gürkan, “Komşuları tıpkı Gezi dolayısıyla “tencere-tava çalanlar”ı ihbar etmeye davet ettiği gibi ihbarcılığa davet eden Başbakan, 12 Eylül’ün “sayın muhbir vatandaş” tutumunu benimseyerek güncellediğini ortaya koyuyor. Bu, başbakan ve yardakçılarının sıkıştıkları her durumda dillerine pelesenk ettikleri sözlerle ifade edersek yurttaşlar arasına  “fitne” ve “nifak” sokmaktır. Başbakan Erdoğan başka yerde aramasın; fitnenin başı kendisidir” ifadesini kullandı.

“Halkı birbirine düşüren, birbirini muhbirlemeye yönelten bir Başbakan toplumu nasıl birleştirip halkı nasıl yönetebilir?” diye soran Gürkan, “Dış politikası iflas etmiş, Gezi ve sonrasında bütün halkı karşısına almış, herkesin gözüne zehirli gaz sıkmakta olan bir parti ve hükümetinin elinde kaldığını düşündüğü son “silah”a bunca sarılmasında şaşılacak şey yoktur. AKP ve Başbakan, ayakta ve iktidarda kalmanın çaresini dincileşip saldırganlaşmakta görmekte, din istismarını tek çıkar yol saymaktadır” dedi.

Gürkan’ın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “Ne gerekçeyle olursa olsun yurttaşların evlerinin içine burnunu sokmak bir Başbakanın işi de, haddi de değildir. Görülüyor ki Gezi olaylarından bu Başbakan hiç ders almamış. Yurttaşlarımızın bu densizliğe de haddini bildireceğinden kimsenin şüphesi olmasın.” (İSTANBUL)

www.evrensel.net