07 Kasım 2013 10:52

Halkın direnişi utanç duvarını durdurdu

Nusaybin-Qamişlo sınır hattındaki mayınlı alanda 9 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın, eylemini sonlandırarak halka devredeceği açıklandı. Açıklama sonrası Mitanni Kültür Merkezi önünde oturma eylemi başlatılırken, polis eyleme gaz bombalarıyla saldırdı.

Halkın direnişi utanç duvarını durdurdu

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Nusaybin-Qamişlo sınır hattındaki mayınlı alanda 9 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın, eylemini sonlandırarak halka devredeceği açıklandı. Açıklama sonrası Mitanni Kültür Merkezi önünde oturma eylemi başlatılırken, polis eyleme gaz bombalarıyla saldırdı.

Nusaybin-Qamişlo arasındaki sınır hattında örülen "utanç duvarı"nın inşaatını protesto etmek amacıyla 9 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın ilgili bakanlıklar ile yapılan görüşme sonucu duvarın örülmemesi ile ilgili anlaşmaya varıldığı ve bu nedenle eylemini sonlandırarak halka devrettiği ifade edildi.

BDP, HDP, DTK, EMEP ve pek çok kitle örgütü yöneticilerinin de katıldığı miting alanında Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İbranice, üzerinde sınır telinin fotoğrafının bulunduğu "Utanç duvarını istemiyoruz", "Ya Rojava üzerindeki ambargoyu kaldıracağız, ya da Bakur'u Rojavalaşacağız", "Gelê Kurd sînoran nasnake", "Dîwarê şermê sûcê mirovahiyê ye" yazılı pankartların yanı sıra Mitanni Kültür Merkezi'nin binasına PKK Lideri Abdullah Öcalan, yaşamını yitiren HPG Komutanlarından Akif Doğan'ın fotoğrafları, PKK, Konfederalizm bayrakları ile YPG ve HPG flamaları asıldı.

DEMİRTAŞ: HÜKÜMET DUVARI DURDURACAĞINI İLAN ETTİ

Nusaybin'de on binlerin katıldığı miting büyük bir coşkuyla geçti. Mitingde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Eylemler her ilde oturma eylemleriyle devam edecek. Elimiz Rojavalıların eline değene dek kesintisiz eylemdeyiz" dedi. Demirtaş, hükümetin duvarı durduracağını ilan ettiğini açıklayarak "Elbette durduracaksın. İnsani yardımı engellemekten de vazgeçin" dedi.

SÜRESİZ OTURMA EYLEMİ BAŞLATILDI

Miting sonrası DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk , BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, BDP milletvekilleri, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Mitanni Kültür Merkezi önünde oturma eylemi başlattı.

POLİS SALDIRDI

Polis oturma eylemi başladıktan kısa süre sonra kitleye gaz bombaları ve tazyikli sularla saldırdı. Gazdan etkilenerek bilincini kaybedenlerin olduğu belirtilirken halkın saldırıdan sonra dağılmadığı ve yeniden toplandığı aktarıldı. Polis saldırısının da devam ettiği ifade edildi.

Gazdan kaçanlar kültür merkezinin içine sığındı. Kültür merkezinin içine kadar gaz bombasının etkili olduğu bildirildi.

Saldırı uzun süre devam ederken eyleme katılan BDP, HDP ve EMEP genel başkanı ve yöneticileri BDP Nusaybin ilçe binasında bir araya geldi.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak da mitinge katılırken Ayşe Gökkan da ambulansla miting alanına getirildi. Gökkan, miting alanında Mehmet Öcalan ve Selahattin Demirtaş'ın yanına oturdu.

Ölüm orucunu sonlandıran Ayşe Gökkan hastanede tedavi altına alındı

EYLEM ÖNCESİ GÖKKAN ZİYARET EDİLDİ

BDP ve DTK yöneticilerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP PM Üyesi Ender İmrek, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Yönetim Kurulu Üyesi Suna Aras da mitinge katılacak. Kürkçü, Gürkan, İmrek ve Aras ilk olarak sınıra gelerek ölüm orucundaki Ayşe Gökkan'ı ve açlık grevindeki diğer seçilmişleri ziyaret etti.

Sınır tamamen polislerle kapatılırken, sınırın öte tarafında da Rojavalılar toplanmış durumda. Rojavalılar sınırın Türkiye tarafına PYD, YPG ve Kürdistan bayrakları sallıyor. Türkiye tarafı ise polis ablukası altında. Slogan atan Rojavalılara, Nusaybinliler polis ablukasına rağmen karşılık veriyor.

Yurdun dört bir yanından gelenlere karşı polisin engelleme çabaları sürerken, çevre illerden gelenlerle birlikte katılımın daha da büyümesi bekleniyor.

Nusaybin’e gitmek için dün akşam yola çıkanlar da durdurularak ilçeye gitmelerine izin verilmedi. İHD Malatya Şubesinde konuya ilişkin bir açıklama yapan BDP İl Eş Başkanı Abuzer Yavaş, “Üyelerimiz ve yöneticilerimiz Malatya çıkışında polislerce durduruldu. İleri demokrasi ile yönetildiği söylenen ülkemizde en masum demokratik eylemin bile nasıl engellendiğini gördük. Hükümetin faşizan uygulamalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Ölüm orucunun 9. gününde olan Ayşe Gökkan'ın sağlık durumu iyi değil. Gökkan çadırda tutuluyor. Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya da Gökkan'ı ziyaret etti.

HALKLAR KÜRTLERİ DESTEKLEMELİ: Şerif Karataş'ın haberi için tıklayın

Evrensel Pazar'ın 20 Ekim tarihli 'Utanç duvarı' temalı Pazar ekindeki tüm yazılar için tıklayın

FOTOĞRAFLAR: Faruk Ayyıldız, Zübeyde Sarı


ÖNCEKİ HABER

Hakkari\'de asker minibüse ateş açtı: 2 ölü

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa