Yunanistan’da 24 saatlik genel grev

Yunanistan’da 24 saatlik genel grev

Yunanistan’da emekçiler hükümetin uyguladığı kesintilere karşı 24 saatlik genel greve gitti. Greve üniversite öğrencileri de geniş destek verdi.

Yunanistan’da emekçiler hükümetin uyguladığı kesintilere karşı 24 saatlik genel greve gitti. Greve üniversite öğrencileri de geniş destek verdi. Kamu sektörü ve özel sektör kurumlarında yapılan greve katılım oldukça geniş odu. Ülkede birçok kamu kuruluşunda da grev gün boyu etkili oldu.

ÖĞRENCİLER MEYDANLARA ÇIKTI

Üniversite öğrencileri ve akademisyenler başkent Atina’da kesintileri protesto etmek için miting düzenlediler. Bir üniversite öğrencisi kesintilerle ilgili yapılan görüşmeyi “Bu yasa geçerse ben hiçbir zaman mezun olamayabilirim. Eğer okul harcı ödemek zorunda kalırsam eğitimime devam edemeyebilirim. Zaten birçok farklı alanda farklı zor şartlar altında yaşıyoruz.” sözleriyle değerlendirdi.

Bütçe açığının kapatılması için kamuda yapılan kesintiler ve vergi artışlarından sonra Yunanistan’daki işsizlik oranı yüzde 28’e yaklaştı. Yunanistan’a toplamı 240 milyar avroyu bulan iki kurtarma kredisi verildi. Ülkenin gelecek yıl da 11 milyar avroluk ikinci bir kurtarma paketine ihtiyacı olacağı yönünde spekülasyonlar yapılıyor. Şu anda gündemde olan ikinci kurtarma kredisinin 1 milyar avro tutarındaki son taksidi. Taksidin serbest kalması için Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF’den oluşan troykanın onayı gerekiyor. Gelecek yılki bütçede 2.5 milyar avroluk açık olduğunu söyleyen troyka, daha çok kemer sıkma önlemleri gerekebileceğini söylerken, Yunan Hükümeti daha fazla kesintiyi karşılayamayacaklarını belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net