Kürt din adamlarından Başbakana tepki

Kürt din adamlarından Başbakana tepki

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Kendilerine göre cemaat oluşturuyorlar. Rastgele imamla cuma olmaz, ikinci bir cemaat kurulmaz, bir de kadın erkek yan yana cemaat olmaz. Bu dine fitne, fesat sokmaktan başka bir şey değildir” sözlerine tepki gösteren DİAYDER üyeleri, “Ehliyetsiz dediği imamlar 30 yıl boyunca Diyanet’e bağlı olarak imaml

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Kendilerine göre cemaat oluşturuyorlar. Rastgele imamla cuma olmaz, ikinci bir cemaat kurulmaz, bir de kadın erkek yan yana cemaat olmaz. Bu dine fitne, fesat sokmaktan başka bir şey değildir” sözlerine tepki gösteren DİAYDER üyeleri, “Ehliyetsiz dediği imamlar 30 yıl boyunca Diyanet’e bağlı olarak imamlık yapmış insanlardır. O zaman ehliyetli idik de şimdi mi ehliyetsiz olduk?” diye sordu.

Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde sarfettiği, “Son zamanlarda yeni bir adet çıktı. Ulu Cami’de cuma. BDP’liler, ‘o devletin imamı onun arkasında namaz kılınmaz’ diyorlar. Bunların İslam’la alakası yok. Kendilerine göre cemaat oluşturuyorlar. Rastgele imamla cuma olmaz, ikinci bir cemaat kurulmaz. Bir de kadın erkek yan yana cemaat olmaz. Bu dine fitne, fesat sokmaktan başka bir şey değildir” sözlerine Kürt din adamları sert tepki gösterdi. AKP’nin ‘din istismarını boşa çıkardığı için’ Kürt din alimlerini hedef haline getirildiğini söyleyen Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) imamları, Başbakan’ı Kürt halkının değerlerine saygılı olmaya çağırdı. Kürt din alimleri Başbakan’ın bir yandan birlik ve kardeşlik edebiyatı yaptığını, diğer yandan sırf oy alabilmek için sürekli Kürt halkının ibadetine hakaret ettiğini ifade etti. DİAYDER Başkanı Zahit Çiftkuran, 24 yıllık imam olduğunu belirterek, “İki aydır alanlarda namaz kılmaya başladığımızdan bu yana bu tarz konuşmalar yapılarak, hem bu halka hem de Seydalara hakaret ediliyor” dedi. Başbakan’ın ‘sivil cuma namazları’nda halkın önünde namaz kılan imamların ehliyetsiz olduğu sözlerini işaret eden Çiftkuran, “Bu ehliyetsiz dediği imamlar 30 yıl boyunca Diyanet’e bağlı olarak imamlık yapmış insanlardır. O zaman ehliyetli idik şimdi mi ehliyetsiz olduk?” dedi. Çiftkuran, Başbakan’ın, ‘kafalarına göre cemaat oluşturuyorlar’ sözüne ilişkin ise, “Kimse Başbakan’a camiye gitmeyen alanlarda namaz kılan on binlerce insan neden alanlarda namaz kılıyor diye sormuyor. Bizim alanlarda namaz kılmamızın nedeni halk olarak bazı demokratik isteklerimizin olmasıdır. Biz diyoruz ki, bu halkın bir dili var. Gittikleri camilerde okunan vaazların kendi dilleri ile verilmesidir. Yalnız kimse buna kulak asmadı” dedi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net