05 Kasım 2013 15:54

Birgül Ayman Güler’e üniversitede protesto

Mecliste yaptığı bir konuşmasında “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” diyerek tepki toplayan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, DEÜ'de katıldığı bir panelde öğrenciler tarafından protesto edildi.

Birgül Ayman Güler’e üniversitede protesto

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Mecliste yaptığı bir konuşmasında “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” diyerek tepki toplayan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Dokuz Eylül Üniversitesinde (DEÜ) katıldığı bir panelde öğrenciler tarafından protesto edildi.

DEÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Topluluğu tarafından düzenlenen “Küreselleşme ve Kamu Yönetiminde Dönüşüm” başlıklı konferansa katılan Milletvekili Birgül Ayman Güler konuşmasında küreselleşme ile birlikte ulus devlet anlayışının geri plana itildiğini ve etnik kökene dayalı hak arayışlarının küreselleşme politikaları ile birlikte ortaya çıktığını ileri sürdü.

‘TÜRKLÜK KAPSAYICI DEĞİL’

Güler’in konuşmasından sonra söz alan öğrenciler yaptıkları konuşmalarla Güler’e Mecliste yaptığı konuşmayı hatırlattılar. CHP tarihinde bu tarz söylemlerin çok olduğuna vurgu yapan öğrenciler Güler’in konuşmalarında sık sık söylediği gibi Türklüğün bir kapsayıcılığının olmadığına, etnik bir grup olduğuna dikkat çektiler ve Türklerin, Kürtlerin ve bütün halkların eşitliğinden yola çıkılması gerektiğini ifade ettiler.

Söz alan başka bir öğrenci ise “Daha önce sarf ettiğiniz söylemlerin üzerine bir de küreselleşme eleştirisi yaparak ulus devleti olumlamayı Kürt halkının haklı taleplerini yok saymak adına mı yapıyorsunuz?” sorusunu sordu. 

Daha sonra salondaki öğrencilerin büyük bir kısmı, Güler’e tepkilerini göstermek için salondan alkışlarla ayrıldı. Öğrenciler salondan ayrılırken de Türkçe ve Kürtçe “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganını attı. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

KTÜ’de merdiven boyandı

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa