Kışanak: Türkiye suç işliyor

Fotoğraf: AA

Kışanak: Türkiye suç işliyor

Nusaybin'de örülmek istenen utanç duvarına tepki gösteren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Uluslararası hukuka göre Türkiye suç işliyor” dedi.

Nusaybin'de örülmek istenen utanç duvarına tepki gösteren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak,  “Uluslararası hukuka göre Türkiye suç işliyor” dedi.

Partisini grup toplantısında konuşan Gültan Kışınak, Alevilerin hak ve özgürlük arayışı eşit yurttaşlık arayışı konusundaki mücadeleleri sonuç verirse Türkiye’de toplumsal barış sağlamanın daha kolay olacağını dile getirdi. Alevilerin İstanbul mitingini hatırlatan Kışanak, Alevilerin taleplerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

ALIN YAZISI DEĞİL

Urfa’daki kazada 7 işçinin yaşamını yitirmesine değinen Kışanak, “Yaşamını yitirenler ve yaralılar arasında Rojavalı kardeşlerimiz var. Oradaki savaştan, çetelerin saldırısından ve zulümden kaçarak yaşamlarını kurtarmaya çalışan insanlarımızın burada gelip Kürt’ün değişmeyen kaderini yaşamaları hepimize hüzün vermiştir. Bu kaderi değiştireceğiz. Bu aslında bir alın yazısı değil. Bu zalimlerin yazısıdır” dedi.

MAYINLAR TEMİZLENSİN

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın ölüm orucunun devam ettiğini belirten Kışanak, Hükümetin sunduğu güvenlik gerekçesinin doğru olmadığını söyledi. Türkiye’nin Rojava Kürdistanı ile komşu olduğunu belirten Kışanak, bunun sınır için bir tehdit olmadığına vurgu yaptı. Sınır yerine köprülerin kurulmasını istediklerini anlatan Kışanak, Rojava’daki Kürtlerin de bunu istediğini belirtti. Uluslararası hukuka göre Türkiye’nin suç işlediğini dile getiren Kışanak, “Türkiye oradaki mayınları korumakla değil temizlemekle sorumludur. Octovia Sözleşmesi’ne imza attılar. 2014 yılına kadar toprak altındaki mayınları çıkarıp imha etmesi gerekiyor. AKP Hükümetinin imzası var bu anlaşmada. O gün bugündür 1 mayın temizlenmedi” dedi.  Kışanak, sakat kalma pahasına mayınları anlamsızlaştıran halkın duvarı da anlamsızlaştıracağını belirtti. Kürtlere karşı ayrımcı anlayışın hayatın her alanında devam ettiğini anlatan Kışanak, Türkiye’nin el Nusra’ya ve el Kaide’ye yakın gruplara yardımlar yaptığını söyledi.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Ceylanpınar’da İdris Ak’ın yaşamını yitirmesine değinen Kışanak, çetelerin hedef gözeterek ateş açtığını ve bunun sonucunda Ak’ın yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Batman’da Özcan Temel’in katledilmesine değinen Kışanak, “Kritik bir olaydır. Bir cinayettir, unutulur diye zannedilmesin. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Bu cinayeti yapanlar ve onları koruyanlar açığa çıkacak. Bu açığa çıkmadığı müddetçe Batman Valiliği, Batman Emniyeti ve AKP Hükümeti sorumludur” dedi. (ANKARA)
 

www.evrensel.net