02 Haziran 2011 03:26

Blok'a destek vermek isteyen sanatçılara polis engeli

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder'e destek vermek isteyen ve aralarında İlkay Akkaya, Yasemin Göksu, Leman Sam'ın da bulunduğu çok sayıda sanatçının Taksim Gezi Parkı'nda düzenlemek istediği şölen polis engeline takıldı. Sanatçılar i

Blok'a destek vermek isteyen sanatçılara polis engeli

Paylaş

Sanatçılar İlkay Akkaya, Leman Sam, Şevval Sam, Yasemin Göksu, Metin Kahraman, Koma Rewşan ve Tatavla Keyfi tarafından Taksim Gezi Parkı'nda düzenlenmek istenen şölen polis engeline takıldı. Emniyet müdürlüğü şölene "güvenlik" gerekçesi ile izin vermediğini savunurken, Taksim Gezi Parkı'nı ablukaya alan polis, kitlenin parka girmesine engel oldu. Engellemeyi protesto eden sanatçılar ve Sırrı Süreyya Önder ise, Gezi Parkı önünde açıklama yaptı. "Kalbinizde barışa bir yer açın" pankartının açıldığı eylemde, Bismil'de polis kurşunuyla yaşamının yitiren İbrahim Oruç ve Hopa'da Başbakan'ı protesto eyleminde polisin kullandığı biber gazından etkilenerek kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun fotoğrafları taşındı. Eylemde "Hopa'da düşene dövüşene bin selam", "Oylar Sırrı'ya, Sırrı Meclise", "Eşitlik kardeşlik Kürt halkına özgürlük" sloganları atıldı.

'BİZE UYGULANAN YASAKLAR 12 EYLÜL YASAKLARINI ARATIR OLDU'

Açıklamada ilk olarak konuşan Sırrı Süreyya Önder, düzenleyecekleri programla sadece eğlenmek istediklerini söyledi. Engellemenin üzerine programlarının iptal ettiklerini belirten Önder, "Biz bu gün burada kimsenin burnunun kanamasını istemediğimiz için, iptal kararı aldık" dedi. Bütün partilerin seçim çalışmalarına start verildiği günden beri hiçbir çalışmalarına engelleme gelmediğine dikkat çeken Önder, "Bizim dışımızda hiçbir parti böyle yasaklarla karşılaşmıyor. Seçim çalışmalarımıza başladığımız günden beri bize uygulanan yasaklar, 12 Eylül darbe dönemini aratır oldu. Oysa bizim dilimizden hiçbir zaman barış kelimesi düşmedi" şeklinde konuştu.

'BASKILARA RAĞMEN BLOKUN YANINDA OLACAĞIZ'

Önder'den sonra söz alan sanatçı Leman Sam, "Sizin gibi ben de dürüstlüğüyle, samimiyetiyle tanıdığımız Sırrı Süreyya Önder arkadaşımızı Meclis'te görmek istiyorum" dedi. İlkay Akaya ise, "Güneşin Olsun Gönlünce" şarkından bir dize okuduktan sonra, "Bütün engellemelere rağmen canlarımıza kastetmelerine rağmen, iyi gidiyoruz. Kazanacağız" dedi. Söz alan diğer sanatçılar da bütün baskılara rağmen Önder'in yanında olacaklarını dile getirdi. Konuşmaların ardından yüzlerce kişi sanatçılarla birlikte İstiklal Caddesi Mis Sokak'ta kurulan secim standına kadar yürüyüş gerçekleştirdikten sonra, burada çektikleri halayların ardından dağıldı. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Gaz bombaları bu kez bebekleri hedef aldı

SONRAKİ HABER

Doğanşehir halkı 9 yaşındaki çocuğun istismarına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa