05 Kasım 2013 14:28

Kıbrıs futbolunda tarihi adım

50 yılı aşkın süredir dünya futbolundan izole halde bulunan Kıbrıs futbolu için tarihi bir dönemece girildi.

Kıbrıs futbolunda tarihi adım
Paylaş

50 yılı aşkın süredir dünya futbolundan izole halde bulunan Kıbrıs futbolu için tarihi bir dönemece girildi.

Dün İsviçre’nin Zürih kentinde bir araya gelen FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michel Platini, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu ve Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Costakis Koutsokoumnis, taslak metin konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre KTFF, KOP’un doğal üyesi olacak, KTFF’ye bağlı kulüpler de KOP’a dolaylı üye sayılacak. KOP, FIFA ve UEFA’nın resmi üyesi sıfatıyla Kıbrıs’taki tüm futbol organizasyonları konusunda yetkili olurken KTFF üyeleri ise KOP ve diğer yönetim kurullarında görev alabilecek.

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, bazı maddelere itirazlarının olduğunu belirterek, bu maddelere dair düzenleme sözü aldığını ifade etti. KTFF’nin genel kurul toplantısına kadar metnin geliştirilmesi için çalışmalara devam edeceklerini dile getiren Sertoğlu, bu başarılamazsa metnin genel kuruldan geçemeyeceğini ancak müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

İmzalanan ve “geçici anlaşma” olarak nitelenen 7 maddelik metinde Kıbrıs’taki futbolun birleştirilmesi ve geliştirilmesinin FIFA ve UEFA tüzüklerine ve “Uluslararası Spor Kurallarına” bağlı kalarak hazırlandığına vurgu yapıldı. Düzenlemenin yalnızca futbolla ilgili olduğu ve siyasi konulara emsal teşkil etmediği de ayrıca belirtildi. Taraflar anlaşmanın uygulanması için 4 Türk ve 4 Rum üyeden oluşacak bir “Yönlendirme Komitesi” kuracak. Buna ek olarak KTFF ile ilgili kararlar için KOP’un başka bir ek komite kuracağı da açıklandı. Tarafların anlaşmayı herhangi bir zamanda, tek taraflı veya karşılıklı olarak feshedebileceği de ifade edildi.


İMZALANAN METİN

Madde (1): KOP un yasaları çerçevesinde KTFF, KOP’a federasyon olarak üye olur. Bu bağlamda KTFF’ye kayıtlı kulüpler KOP’a dolaylı üye olacak.

Madde (2): KOP, KTFF’nin üyesi olan kulüpler üzerindeki yetkisini tanır ve onun FIFA ve UEFA kuralları doğrultusunda organizasyonlar yapmasını onaylar.

Madde (3): KOP, KTFF’nin tüm hakları ile tam yetkili olarak KOP genel kuruluna ve yönetim kuruluna davet eder.

Madde (4): Bu maddede yer alan aşağıdaki ve diğer hususların uygulaması için KOP ile KTFF bir “Yönlendirme Komitesi” kurmayı onaylar. Bu komitede KOP’u ve KTFF’yi temsilen 4’er kişi yer alacaktır. Kıbrıs Türklerinin KOP genel kurul, yönetim kurulu ve diğer komitelerdeki temsiliyeti.
-Futbolcuların statüsü ve elektronik transfer maçın sistemine dahil edilmesi.
-KOP müsabakalarına katılım.
-FIFA ve UEFA tarafından verilen gelişim programları.
-Ulusal ve Uluslar arası dostluk maçlarının düzenlenmesi.
-UEFA bölgesel kupasına katılımı
-UEFA antrenör sistemine Kıbrıs Türk antrenörlerinin dahil edilmesi.
-Hakem komitesi, hakemler, maç gözlemcilerinin ve uluslar arası hakemlerin konusu.
-KOP delegasyonlarında Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti.
-Bu komitenin kararları KOP yönetim kurulu ile KTFF yönetim kurulu tarafından onaylanması gerekir.

Madde (5): KTFF ile KOP birlikte KTFF’nin futboldaki gelişen bu durumlardan dolayı oluşan meseleleri doğru idare edebilmek için “ortak komite” kurmayı kabul eder. Bu komitede çoğunluk KTFF temsilcilerinden oluşacaktır.

Madde (6): Bu düzenleme tarafların, herhangi bir zamanda, herhangi birinin tek taraflı veya karşılıklı olarak fesih ile sona erdirilebilir. Bu düzenleme feshedildiği takdirde eskiye dönüş olacaktır. Keza iş bu fesih gerçekleştiği takdirde, iş bu geçici düzenleme taraflara herhangi bir yasal hak vermeyecek ve emsal teşkil etmeyecektir.

Madde (7): Bu düzenleme her iki Federasyonun genel kurullarında eş zamanlı yapılacak toplantıda onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir. (SPOR SERVİSİ)

Uğur Karakullukçu geçtiğimiz haftaki köşe yazısında bu konuyu değerlendirmişti: 'Başka bir Kıbrıs futbolu mümkün' yazısı için tıklayın...

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emekliler promosyon istedi

SONRAKİ HABER

Gülten Kaya: Ahmet Kaya’nın hatırasını talan etmelerine seyirci kalamazdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa