05 Kasım 2013 06:00

Duvar kara bir leke

Nusaybin ile Qamişlo arasında örülmek istenen duvara karşı ölüm orucuna başlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bu duvarın insanlık açısından ‘kara bir leke’ olduğunu belirterek, duvara karşı durulması çağrısında bulundu.

Paylaş

Fatih Polat / Cumhur Daş

Nusaybin ile Qamişlo arasında örülmek istenen duvara karşı ölüm orucuna başlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bu duvarın insanlık açısından ‘kara bir leke’ olduğunu belirterek, duvara karşı durulması çağrısında bulundu.

Ayşe Gökkan duvarın örülmesinin durdurulması için başlattığı ölüm orucunun bugün 7. gününde. O açlık grevini mayınlı bölgede tek başına sürdürürken, polis panzeri, akrep ve TOMA ile ayrılan bölümün hemen ötesinde de Mardin’de bulunun diğer BDP’li belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclis üyelerinin süresiz, dönüşümsüz açlık grevleri devam ediyor. Buraya sürekli ziyaretler oluyor ve bu ziyaretlerin ardından kitlesel, yürüyüş, eylem ve protestoların olduğu süreçlerde de polisin tazyikli su ve gaz kullanarak saldırısı oluyor. Bu manzara birkaç gündür buranın adeta rutini olmuş durumda.

DUVARIN YAPIMI DURANA KADAR EYLEME DEVAM

Nusaybin’deki ikinci günümüzü doldururken Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz ile hem Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın sağlık durumunu öğrenmek hem de burada destek amacıyla başlayan eylem sürecinine dair görüştük. Kaymaz, Gökkan’ın devlet sağlık görevlilerinin müdahalesini kabul etmediğini, sağlık kontrollerini SES’e bağlı sağlık emekçilerinin gerçekleştirdiğini söyledi. Sıvı alımında zorluklar yaşayan Gökkan’ın durumunun giderek ağırlaştığını söyleyen Kaymaz, duvarın yapımı durduruluncaya kadar eylemlere devam edeceklerini dile getirdi.

‘NUSAYBİN ÖZELDİR’

Ayşe Gökkan ile 2010 Mayısı’nda Nusaybin Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Mezopotamya Tarihinde Nusaybin Sempozyumunda tanışmıştık. İki gün süren sempozyumun açılışında konuşan Gökkan, geleceğe bakarken tarihten öğrenmenin önemine vurgu yaparak şunları söylemişti: “Nusaybin, Mezopotamya tarihine ışık tutmuş; Sümer, Huri, Mitani, Asur, Med, Pers gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, sınırları hâlâ içine sindirememiş, renkleri soldurmaktan kurtarmayı bekleyen bir tarih sempozyumuna ev sahipliği yapıyor. Kürt, Arap, Süryani, Yezidi, Alevi yan yana yaşamış renklerdir. Kıtalar tarihini birleştiren Nusaybin ve geçiş yolu Girnevas; politika, ticaret, bilim, felsefe, kültür-sanat, etnik kimliklerin barındığı evdir. Dünyanın ilk üniversitesi ve bilim, edebiyat, müzik tadıyla Mor Efram, Bilge Ape Musa gibi nice şahsiyetleriyle Nusaybin özeldir.”
Gökkan, bu sözleri söyledikten 3 yıl sonra, tarih ile gelecek arasına örülmek istenen bu duvara karşı kendisini ölüme yatırmış durumda.

‘HİTLER DİRİLTİLİYOR’

Polisler, Gökkan’ın yanına gidip konuşmamıza izin vermediler. Biz de mecburen telefon ile iletişim kurduk ve sağlık durumu nedeniyle görüşmeyi kısa tutmaya da özen göstererek. Gökkan, halklar arasında 20. yüzyıl anlayışının bir ürünü olan duvarın bugün yeniden örülmesine izin verilemeyeceğine vurgu yaptı. “Biz kadınlar olarak da buna sessiz kalamayız” diyen Ayşe Gökkan, şöyle devam etti: “Bu duvar bütün dünya için bir kara lekedir. Tüm halklar bölünüyor. 21. yüzyılda böyle bir şey kabul edilemez. Kamuoyuna, herkese çağrıda bulunuyorum. Duvar, 20. yüzyılda Hitler anlayışının bir ürünü olarak inşa edilmiştir  ve 20. yüzyılda da yıkılmıştır. Şimdi bu anlayış yeniden diriltilmek isteniyor.”

Bu duvar ile sadece Kürtlerin bölünmeyeceğine dikkati çeken Nusaybin Belediye Başkanı Gökkan, şu vurguyu yaptı: “Rojava’da, Qamişlo’da Kürtler ile birlikte Süryaniler, Ermeniler, Araplar, birçok farklı halk yaşıyor. Bu duvar onlarla Nusaybin’de yaşayan halkların arasına örülmek isteniyor. Bu nedenle bu duvarın örülmesine herkes karşı çıkmalıdır.” (Nusaybin/EVRENSEL)


TUNCEL DE SINIRDA

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, sınır hattında ölüm orucunu sürdüren Ayşe Gökkan’ı ziyaret etti. Önce süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayan BDP’li seçilmişleri ziyaret eden Tuncel daha sonra Gökkan’ın yanına gitti. Gökkan’ın eylem yaptığı yerdeki sınır tellerine battaniye bağlayarak, gölgelik yapan Tuncel, mayınlı alana girince polis aracından ‘Askeri yasaklı ve mayınlı bölgedir’ anonsu yapıldı. Tuncel mayınlı sahada Gökkan’ın yanında oturarak, bir süre sohbet etti.


BELEDİYE MECLİSİ: BU DUVAR YAPILAMAZ

Nusaybin Belediye Meclisi üyeleri belediye binasında yaptıkları toplantıda, Avrupa Yerel Özerklik Şartı, sınırda bulunan Nisibis Okulu’nun sit alanı olarak kabul eden Kültür Bakanlığının Ottowa ve Kyoto Sözleşmeleri’ni dayanak göstererek, sınırda duvarın örülemeyeceği kararı aldı.

İL GENEL MECLİSİNDE EYLEM

Mardin Valiliğinde dün yapılan İl Genel Meclisi toplantısının gündemi de ‘utanç duvarı’ydı. 20 BDP, 15 AKP, 1 CHP’li üyeden oluşan meclise BDP’li üyeler açlık grevi önlükleri ve ‘utanç duvarına karşı grevdeyiz’ yazılı dövizlerle katıldı. Toplantıda konuşan BDP’li üye Mesut Gümüş ise İsrail’in Filistin’de ördüğü duvarın benzerinin AKP tarafından Nusaybin sınırına ördüğünü belirterek, “Tüm halklar bu çağ dışı uygulamaya karşı durmalı” dedi.

BDP Grubu, Valiliğin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi de verdi. Önergede arazinin kime ait olduğunun, imar planının ve duvarın yapılış amacının açıklanması istendi. 
(Mardin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

1 yılda 55 çocuğa 578 yıl hapis, 978 bin lira para cezası

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz'da işçi servisleri çarpıştı: 17 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa