Bu saldırı tablosunu çok iyi tanıyoruz

Fotoğraf: Evrensel

Bu saldırı tablosunu çok iyi tanıyoruz

Batman'da katledilen Özcan Temel için açılan taziye çadırı binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Temel'in ailesi, faillerin bir an önce açığa çıkartılması gerektiğini belirtirken, BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ise, bu saldırı tablosunu çok iyi tanıdıklarını söyledi.

Batman'da HÜDA-PAR üyesi olduğu iddia edilen bir grubun saldırısı sonucu yaşamını yitiren Özcan Temel için, BDP ve kentte bulunan kitle örgütleri öncülüğünde Zeki Otel önünden Petrol Mahallesi'nde kurulan taziye çadırına binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Zeki Otel önünden başlayan yürüyüşe BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata, BDP PM üyeleri Meliha Varışlı, Nezir Gülcan, BDP ve HDP Batman İl Eş Başkanları, BDP, HDP yöneticileri, DÖKH bileşenleri, BDP Batman Gençlik Meclisi üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistlerinin yanı sıra kente bulunan kitle örgütü temsilcileri katıldı.

Burada kısa bir konuşma yapan Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Menfiyet Çelik, Özcan Temel'in bütün Kürt halkının evladı olduğunu belirterek, Kürt halkı her alanda ve her yerde Temel için eylem ve sahiplenme yapması gerektiğini söyledi. Temel'in babası Mehmet Emin Temel, oğlunun katilleri devlet tarafından bir an önce çıkması gerektiğini vurgulayarak, "Bize diyorlar Hizbullah ve HÜDA-PAR'cılar yapmış. Biz de kendi gözümüzle görmedik. Kimse bu katilleri saklamasın. Katil kim ise hesap vermelidir ve devlet üzerinde durmalıdır" dedi. Temel'in annesi Müzeyyen Temel ise, çocuğunun katillerinin ortaya çıkmasını istedi.

BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata da, 1990'lı yıllarda İHD'nin resmi kayıtlarına göre 500 küsür kişinin failli meçhul olarak katledildiğini ifade ederek, bu failli meçhul cinayetlerin arkasındaki kişilerin herkes tarafından tanındığını söyledi. "AKP vesayet rejimiyle mücadele edeceğim ve geçmişle yüzleşeceğim dedi" diyen Ata, AKP iki dosyayı açarak bir tanesi İstanbul'da Ergenekon ve diğeri de Diyarbakır'da JİTEM dosyaların açılmasıyla failli meçhulleri açıklayacak bir bilgi ve belge olmadığını dile getirdi. Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetinin defalarca kendi dönemlerinde failli meçhul olmadıkları iddiasında bulunduklarını dile getiren Ata, "Başta Roboskî'yi yok saydı. Ama bugün aşikardır AKP döneminde Batman'da yaşanan cinayetler faili meçhul kılınmak isteniyor. Aradan 24 saat geçti, bu ilde bir kısım gözaltılar yapıldı. Ama henüz failler ortaya çıkarılmamıştır. Biz bu tabloyu tanıyoruz ve bu resmi daha önce gördük. Eğer aradan 24 saat geçmişse ve failler ortaya çıkartılmamışsa demek ki siz failleri açığa çıkartmak derdinde değilsiniz. Bu oyunlar boşa çıktı bir daha tutmaz" diye konuştu.

Ata, "Bazı sorularımız var Sayın Başbakan cevaplasın. 10 gün önce Ankara'da elini sıktığı insanlar halkımıza silah zoruyla bildiri dağıtmak istiyorlar. O da yetmiyor, düğünümüzü basıyorlar. O da yetmiyor, katliam yapmak istiyorlar. Sayın Başbakan elini sıktığın insanların elindeki silahları yok mu sayacaksın. Siyaset yapıyorlarsa başımız gözümüz üstüne. Ama bu coğrafyada bu halka siyaset yapmak istiyorum adı altında tekrar silah göstermek isteyenler, bilsinler ki bu halk direnecektir" diye belirtti.

Ata, "Şimdi bu destek Batman'da yine halkımızın özgürlük iradesine karşı dikilen güçlere mi verilmeye çalışılıyor. Artık sınır ötesinde savaşmak yok gelin Batman'da silahlı mücadele yapın mı diyorlar. Bunları çok iyi düşünsünler. Bu taziye çadırını bizzat Sayın Başbakan ziyaret etmelidir. Bu genç onun döneminde silahla çetelerin elleriyle öldürülmüştür" dedi. (Batman/DİHA)

www.evrensel.net