04 Kasım 2013 16:40

Arap Birliğinden Cenevre çağrısı

Arap Birliği, pazar günü Kahire’de düzenlenen ve Suriye krizinin ele alındığı oturumunda, Koalisyondan uluslararası ve bölgesel çabalara destek olarak Cenevre-2 Konferansına katılması çağrısında bulundu.

Arap Birliğinden Cenevre çağrısı
Paylaş

Arap Birliği, pazar günü Kahire’de düzenlenen ve Suriye krizinin ele alındığı oturumunda, Koalisyondan uluslararası ve bölgesel çabalara destek olarak Cenevre-2 Konferansına katılması çağrısında bulundu. Birlik, Ulusal Koalisyondan konferansa katılacak heyeti en kısa sürede belirlemesini istedi. Muhalefet örgütlerinden Ulusal Koalisyon ise Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın yönetimi bırakması için bir takvim belirlenmediği sürece konferansa katılmayacaklarını açıkladı.

Koalisyon Başkanı Ahmet Cabra yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Esad’ın yönetimi bırakmasını öngören bir takvimin belirlenmesi halinde konferansa katılacaklarını söyledi.
Carba “Muhalefet, konferansa katılım konusunda ortak görüşe varırsa konferansa katılacak” dedi. Konferansta İran’ın işgalci devlet, Hizbullah’ın ise terör örgütü olarak ilan edilmesini isteyen Ahmed Carba, İran’ın konferansa katılımının engellenmesini istedi. Suriye muhalefetinin silahlandırılması çağrısını yineleyen Carba, “Biz, bu silahların hatalı kişilerin eline düşmeyeceği güvencesini veriyoruz” diye konuştu.

Arap Birliği, Cenevre-2 Konferansına verdiği desteği, Cenevre-1’de alınan kararlar çerçevesinde Suriye’deki geçiş sürecine önderlik edecek tam yetkilere sahip bir yönetim kurulunun oluşturulmasına bağlamıştı.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi, Cenevre-2 Konferansı için Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerine yaptığı ziyaret sonrasında yaptığı değerlendirmede “Herkesin konferansa katılacağını umut ediyorum. Fakat eğer muhalefetin büyük bir kısmı katılmazsa, Cenevre-2 Konferansı düzenlenmeyecek. Muhalefetin konferansa katılması, zorunludur.” demişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖSO Askeri Konsey Komutanı istifa etti

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yaşam zinciri oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa