CHP\

CHP'den muhabir ve kameramanlar için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, muhabir ve kameramanların emeklilik şartlarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, muhabir ve kameramanların emeklilik şartlarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi.  Tanal, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin gerekçesinde, basın mensuplarının şu anki düzenlemeye göre; emeklilik aylığından yararlanabilmesi için 7 bin 200 prim gün sayısı doldurmuş olması gerektiğine işaret edilerek, şöyle belirtildi: “Günümüzde muhabirler ve kameranlar en iyi koşullarda yanlarında üç objektif, fotoğraf makinesi, flaşı, bataryaları ve yan ekipmanları, laptop ve çektiği fotoğrafları ulaştırması için internet bağlantısını sağlayan mobil iletişim cihazları bulundurmaktadır. Bu cihazların minimum ağırlığı yaklaşık 20 kiloyu bulmaktadır. Gelişen teknolojiyle muhabirler ve kameramanlar üzerlerinde canlı yayın için 8 ila 16 arasında değişen sayıda sim kart bulunan 3G cihazı taşıyorlar. Tek bir cep telefonunun bile kanser riskinin tartışıldığı günümüzde aynı anda 16 sim karttan çıkış yapan 3G cihazının ne kadar tehlikeli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bir kameraman ortalama 10 kiloluk 3G cihazı, yaklaşık 14 kiloluk kamera, içinde mikrofon, yedek batarya, kablolar, kasetler bulunan 8-10 kilo ağırlığında malzeme çantası ile 6-7 kiloluk tripod ile göreve gidiyor”
Gerekçede, AB ülkelerinde çalışan gazetecilere yönelik araştırmaya göre; foto muhabirleri ve kameramanların çoğunda boyun ve bel fıtığının olduğu tespit edildiği ve ileriki yaşlardaki foto muhabirlerinin yüzde 90’ının diz ve bacaklarında da sağlık sorunları olduğu ifade edildi.

Muhabir ve kameramanların emeklilik şartlarının iyileştirilmesinin amaçlandığı teklife göre, muhabir ve kameramanlar için prim gün sayısı şartı 5400 gün olarak uygulanacak. (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net