04 Kasım 2013 15:46

Hasta tutuklular için Meclise yürüdüler

Hasta tutuklu ve hükümlülerin durumlarına dikkat çekmek için Ankara’da ‘yaşam nöbeti’ başlatan İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri Meclise yürüdü.

Hasta tutuklular için Meclise yürüdüler
Paylaş

Hasta tutuklu ve hükümlülerin durumlarına dikkat çekmek için Ankara’da ‘yaşam nöbeti’ başlatan İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri Meclise yürüdü. Eyleme tutuklu ve hükümlü yakınları de destek verirken İHD yöneticileri, istek ve önerilerini Mecliste grubu bulunan partilere sundu.

Konur Sokak’ta dün çadır kurarak bekleyişlerini sürdüren insan hakları savunucuları gece halay ve türkülerle eylemi sürdürdüler. Nöbet bu sabah yapılan yürüyüş ile Meclis önüne taşındı. “Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük”, “İnsan, haklarıyla insandır” sloganları ve dövizleriyle Konur Sokak’tan başlayan yürüyüşün en önünde barış anneleri yer aldı.
Meclis Dikmen Kapısı önünde sonlanan eylemde hasta tutuklu ve hükümlülerin fotoğrafları kaldırıma dizildi. Tutukluların sağlık durumları hakkında bilgi veren aileler çoğu tutuklunun siroz ve korsakoff hastası olduğuna ve hastalık durumlarının son raddeye ulaştığına dikkat çekti.

‘YASAL DÜZENLEME YAPILSIN’

Cezaevlerinde yaşam mücadelesi veren 544 tutuklunun tahliyesi için düzenlemeler yapılmasını isteyen aileler, Meclisin bu durumu ciddiye almak zorunda olduğunu ifade ettiler. Yaşam nöbeti Meclis önünde Kürtçe ve Türkçe söylenen türkülerle devam ederken, sokak müzisyenleri de müzik dinletisi vererek eyleme destek sundu.

Bir heyet Meclise giderek, siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüştü. Görüşmelerde, Cumhurbaşkanlığının özel af uygulaması ile ilgili prosedürün değiştirilmesi, genişletilmesi ve tutukluların hastalık nedeniyle cezalarının ertelenmesi için düzenlemeler yapılması konusunda vekillerden destek istendi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uludağ’da orman yangını

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa