02 Haziran 2011 04:58

Meslektaşlarından Sırrı Süreyya Önder’e destek

Sinemacılar Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun İstanbul 2.Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder'e desteklerini açıklamak için bir araya geldi. Birçok oyuncu, yönetmen, senarist, yazar ve sanatçının katıldığı toplantıda Tuncel Kurtiz, Haluk Ünal, Önder Çakar, Hüseyin Ka

Meslektaşlarından Sırrı Süreyya Önder’e destek

Paylaş
Cihan Bilgen

Sırrı Süreyya Önder, “Buradaki arkadaşlarla, hep başka şeylere destek verdik, şimdi adımı duymak biraz yabancılaştırma efekti oluyor, gelen gelemeyen, sette olan tüm arkadaşlara, sendikamıza, basın emekçilerine teşekkür ediyorum. Sanat iyileştirir, bu yönü tartışılmayan en önemli yönüdür. Bu güvene layık olmaya çalışacağım” diyerek dakikalarca alkış aldı.

“Yönetmen arkadaşımız S. Süreyya Önder’i daha önce desteklemiş olmamız lazımdı. Kendisine bir özür borcumuz var” diye konuşmasına başlayan Sine-Sen (Sinema Emekçileri Sendikası) Başkanı Zafer Ayden; “İlerici, yurtsever, devrimci arkadaşlarımızın, siyaset alanının parçalanması ve bizlerin orada yer alması anlamında önemli görüyoruz” diye konuştu.

“Bugün ben karışmayıp uzakta durayım, denecek dönemin en ucuna geldik” diyen oyuncu Mehmet Esen, “Bütün sanatçı arkadaşlarımın bu platformda birleşmesi gerekir, korkuyu bırakmamız gerekiyor, sanatçı arkadaşlarımla konuşuyorum ama genelde yalnız kalıyoruz. Hrant Dink yaşarken mahkemeleri olduğu zaman, hep ‘Gidelim o mahkemelere’ dedim, ben tek başıma gittiğim zaman bir haber olmuyorum ama hep beraber olursak medyada yer alıyor. İnsanların korkuları var, bu korkuyu da en rahat kıracak olan sanatçılar, bizler ön tarafta durduğumuz zaman insanlar evlerinden çıkıp gelecekler” diye konuştu.

KURTİZ: YENİ BİR GÜN DOĞUYOR

Tuncel Kurtiz; “Demokrasinin de komünizmin de oluşabilmesi için bireyler gereklidir. Sırrı Süreyya'nın o Mecliste, tüm emekçilerin haklarını savunacağına inanıyorum. Öyle büyük bir yük aldı ki üstüne korkuyla bakıyorum, neler yapacak diye, hiçbir etki altında kalmayacağına inanıyorum” dedi. Kurtiz sözlerine şiirle devam etti.”S. Önder de savaşlar olmasın diyecektir. Selam alın teriyle ekmek yiyen herkese, selam bugünü hazırlayan ölüye, selam saçlarından asılan, tabanından çivilenen diriye. Selam seksen ayak merdivenli kara yüzlü binanın, üst katından atılan, berrak gözlü, paramparça cesede.. giden gitti , kalana sabır. Bu kara kışlara, açlığa sabır, sabır sürgündeki , zindandaki dostlara yeni bir gün doğuyor bizim Sırrı Süreyya ile..” 

Deniz Türkali de “Mecliste gerçek anlamda muhalif ses olsun, ötekileştirmeye, insan haklarına bir ses olsun ve onlardan çok olsun” dedi.

Senarist Önder Çakar ise “Sırrı ağabeyimizle birlikte blok adaylarını özgürlük, barış ve demokrasi adına Meclise göndereceğiz. Arkadaşlarımız dizi setlerinde, gelemediler ama desteklerini söylememi istediler, Erkan Can, Olgun Şimşek, Settar Tanrıöğen, Seren Yüce, ezilen herkesin vekili olacak, desteklerimizi sunuyoruz” dedi.

Yönetmen Hüseyin Karabey, “Ben Blok adaylarını zaten seçilmiş olarak görüyorum, halk büyük bir coşkuyla onları sahiplendi. Önemli bir döneme girdik, barış ihtimali artık var, görmek istediğimiz temsilcilerimiz Mecliste olacaklar. Mücadelelerinde ufacık bir desteğimiz olursa kendi geleceğim adına mutlu olurum” dedi.

Senarist Haluk Ünal ve Yönetmen Aydın Sayman da, Önder’e desteklerini bildirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Tıp’ta asistanlar ayakta

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa