04 Kasım 2013 06:00

Mısır’da çatışmalar üniversitelere sıçradı

Arap coğrafyası Suriye’de, Lübnan’da, Mısır’da Sudan’da Bahreyn’de, Libya’da ve Irak’ta önemli gelişmelere tanıklık etti.

Mısır’da çatışmalar üniversitelere sıçradı

Paylaş

Ali Karataş / Yusuf Ertaş

Arap coğrafyası Suriye’de, Lübnan’da, Mısır’da Sudan’da Bahreyn’de, Libya’da ve Irak’ta önemli gelişmelere tanıklık etti.
Suriye’de gelişmeler hız kesmeden devam etti. BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar İbrahimi bölge ülkelerini gezdi. Son olarak Lübnan’ı ziyaret eden İbrahimi, Cenevre 2 konferansına Suriye yönetiminin ve muhalefetin şartsız katılacağı açıklamasını yaptı.
Suriye Ekonomi Bakanı Kadri Cemil’in görevden alınması büyük bir tartışma yaratmıştı. Şark Al Awsat gazetesinde yer alan haber-yorumda Kadri Cemil’in Rusya tarafından Esad’ın yerine düşünüldüğü için görevden alındığı görüşleri yer aldı.
Suriye ile ilgili yansıyan önemli bir haber de, ülkede bulunan kimyasal silahların imha edilmesi çalışmalarının tamamlanmasıydı.
Mısır’da Mursi yanlıları ile karşıtları arasındaki çatışma üniversitelere sıçradı. Ülkenin en önemli üniversitesi El Ezher’de ciddi çatışmalar yaşandı. Mısır’daki diğer bir gelişme ise Genelkurmay Başkanı General Sisi’nin cumhurbaşkanı olması için yapılan imza kampanyası.
Siyasi çalkantının ve çatışmaların bitmediği Lübnan’da Hizbullah’ın yeni hükümetin oluşturulması için önerdiği formül ise reddedildi.
Bahreyn’de özgürlük ve adalet isteyen kitle gösterilerine geçen hafta bir yenisi eklendi. Muhalefetin çağrısıyla gerçekleşen gösteriye binlerce kişi katıldı.
Yakın zamanda binlerce kişinin zamlara karşı sokağa döküldüğü Sudan’da iktidar partisi bölündü. Yaşanan bölünmenin Beşir’in 24 yıllık iktidarı boyunca yaşanan en ciddi bölünme olduğu ifade ediliyor.
Şark Al Awsat gazetesinde yer alan bir haberde sürekli patlamalarla gündeme gelen Irak’ta 2004’ten bu yana yaşanan şiddet olaylarında çeyrek milyon insanın öldüğü veya yaralandığı bilgisi yer aldı.


MISIR'DA BÖLÜNME DERİNLEŞİYOR

Elwatannews/ Mısır Al Yavm

Mısır’da Mursi yanlıları ve karşıtları şeklindeki bölünme giderek derinleşiyor. Güvenlik güçlerinin desteğini de arkasına alan Mursi karşıtları ile Mursi yandaşı Müslüman Kardeşler (İhvan) arasında sokaklarda devam eden çatışmalar üniversitelere sıçradı. Geçen hafta boyunca Mısır’ın birçok üniversitesinde iki karşıt grup arasında çatışmalar yaşandı.
Çatışmalarla ilgili olarak Elwatannews sitesinde yer alan haberde şu cümlelere yer verildi;  “El Ezher Üniversitesi önünde güvenlik güçleri ile İhvan yanlısı öğrenciler arasında çatışma yaşandı. Göstericiler yolu kapattı ve güvenlik güçlerine taş attı. Güvenlik güçleri de göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Öğrenciler, göz yaşartıcı gaz bombalarının etkisini azaltmak için çok sayıda ağacı sökerek üniversite binasının önünde yaktı.”
Mısır Al Yavm da Eydi’de bulunan Helvan Üniversitesinde, Savunma Bakanı Orgeneral Abdul Fettah Sisi destekçisi öğrenciler ile İhvan yanlısı öğrenciler arasında çatışmalar yaşandığını bildirdi. El Mısriye gazetesi ise, Ezher Üniversitesi rektörünün güvenlik güçlerinden üniversite içindeki olaylara müdahale etmesini istediğini aktardı.


SİSİ’NİN ADAY OLMASI İÇİN 15 MİLYON İMZA

Egypt Independent

Mısır’da bu kez Sisi’nin adaylığı için bir imza kampanyası başlatıldı. 30 Haziran’a giden sürecin mimarları olan Tamarud(İsyan) hareketinin de destek verdiği kampanya ile Sisi’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığının yolu açılıyor. Tamarud hareketi daha önce “Mısır’da istikrarsızlığın devam etmesi halinde” Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylarının Sisi olduğunu açıklamıştı.  Egypt Independent’ta yer alan bir habere göre, “Tercihini tamamla” kampanyası koordinatörü Rifai Nasrallah, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdul Fettah El Sisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasını sağlamak için, kampanyanın topladığı imza sayısının 15 milyonu aştığı belirtildi. “Biz 50 milyon imza hedefliyoruz”  diyen Nasrallah, Dakahliya’da bir mitingde, “Mübarek’i ve Mursi’yi deviren Mısır halkının iradesini Sisi’yi ülkenin başına getirmek yönünde kullanabileceğini” söyledi. Nasrallah, “Ben Sisi’nin kabul edeceğinden eminim. Çünkü isteklerinin karşılanması konusunda Sisi ile halk arasında onurlu bir anlaşma var” dedi. Nasrallah, kampanyanın milyonluk gösteriler organize ettiğini ve eğer Sisi aday olmazsa seçimleri boykot edeceklerini sözlerine ekledi. Gazete, Nur Partisi’nin Sisi’nin adaylığında bir sakınca görmediğini, kendi adaylarını da henüz belirlemediklerini aktardı.


LÜBNAN’DA HÜKÜMET KURMA GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ

The Daily Star        

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, 14 Mart Bloku partilerine çok geç olmadan önerdiği hükümet planını kabul etmeleri çağrısında bulundu.  Nasrallah kabine üyelerinin  9’unun Hizbullah’tan, 9’unun 14 Mart hareketinden, 6’sının ise bağımsızlardan seçilmesi planını kabul etmeleri ve Lübnan’daki duruşlarını düzeltmek için Suriye savaşındaki gelişmeleri bahane etme tutumuna bir son vermeleri çağrısında bulundu. Pazartesi günü Gelecek Hareketi, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın 14 Mart koalisyonuna yaptığı 9-9-6 kabine çağrısını, “Herkesin dahil olduğu herhangi bir hükümetten önce Hizbullah’ın Suriye’den çıkması gerekir” diyerek reddetti. Hafta içinde Başbakan adayı Tammam Salam ile Eski Başbakan Saad Hariri Paris’te bir araya geldi. Buluşmada tıkanan bakanlar kurulu oluşum sürecinin ele alındığı ifade edildi.
Hariri’nin bir siyasi danışmanı, “Hizbullah’ın Suriye’den çekilmesi ve Baabda Deklarasyonuna uyması gerekir” dedi. Baabda Deklarasyonu, 2012 yılında bölgesel ve uluslararası çatışmalarda Lübnan’ın uzak kalması konusunda Lübnan’ın karşıt siyasi liderleri arasında varılan bir anlaşma.  


ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ TRABLUS’TA MİLİS KURDU

Al Ahbar-Lübnan    

Sık sık bombalı saldırıların, katliamların yaşandığı ve güvenlik güçlerinin bile gelişen çatışmalara müdahale edemediği Lübnan’da yeni milis güçleri oluşturma çabaları tam gaz sürüyor.  Eski Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri (ISF) Genel Müdürü Eşref Rifi, emeklilik dönemini Sünni mezhebini savunmaya yönelik güçlü bir milisi oluşturmak için Trablus sokak savaşçıları toplamaya harcıyor. Eski ISF komutanı Rifi önderliğindeki Trablus şehrinin kuzeyinde yapım aşamasında olan milisin adı “Ahrar Trablus” yani Trablus’u kurtarma .


BİNLERCE GÖSTERİCİ MUHALEFETİN ÇAĞRISINA CEVAP VERDİ

Al- Manar-Filistin    

Binlerce Bahreynli Cuma günü muhalefetin çağrısına yanıt olarak, ülkenin 32 aylık krizine siyasi bir çözüm talebiyle gösteri düzenledi. Göstericiler; demokrasi, adalet ve eşitliğe vurgu yapan sloganlar attı. Gösterilerde ölen Bahreynli kurbanların fotoğrafları taşındı ve Başbakan’ın istifa etmesi istendi.
Mitinglerin sonuç bildirgesinde, rejim tarafından uygulanan baskı ve zulüm kınandı. Tüm Bahreynli tutukluların serbest bırakılması için çağrıda bulunuldu.

BAHREYN POLİSİ Şİİ MUHALEFET LİDERİNİ SORGU İÇİN ÇAĞIRDI

Middle East

Bahreyn polisi Cumartesi günü, ana Şii muhalefet liderini sorgulamak üzere çağırdı. Muhalif Al-Vifak Derneği, celp kâğıdının sabah saatlerinde Şeyh Ali Salman'ın evine teslim edildiğini açıkladı. Dernek, Ali Salman'ın sorguya çağrılma nedeninin açık olmadığını belirtti. Çağrı, Al-Vifak'ın önde gelen isimlerinden biri olan Kahli Marzuk'un serbest bırakılmasından bir hafta sonra geldi. Eski bir milletvekili olan Marzuk, sorgu için çağrılmasının ardından Eylül'de tutuklanmış, Savcı, Marzuk'u "terör suçlarına katılmaya teşvik etmek" ile suçlamıştı.


SUDAN: İKTİDAR PARTİSİNDE BÖLÜNME

Middle east online    

Pazartesi günü, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir, iktidar partisi içinde yaşanan en ciddi bölünmeden sonra reform ve siyasi diyalogdan bahsetti.
Fadallah Ahmed Abdullah, Eski Spor Bakanı Hasan Osman Rizik ve eski başkanlık danışmanı Gazi Salahaddin Atabani üçlüsü Eylül’de, yakıt sübvansiyonlarının kaldırılması üzerine petrol fiyatlarının fahiş düzeyde yükselmesi üzerine yayılan protestolara yönelik rejimin ölümcül saldırılarını kınayan bir muhtırayı imzalayanların başında yer alıyor.
Abdullah, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, muhtırayı imzalayan 30’dan fazla imzacının hepsinin yeni bir siyasi parti oluşturmakta olduklarını söyledi.
Onlarca kişinin öldüğü Eylül gösterilerinden önce bile yolsuzluk ve İslami değerlerden bir sapma iddiaları ile gündeme getirilen eleştiriler, Ulusal Kongre Partisi’nin (UKP) içinde endişeleri yükseltti.  
Analistler, Beşir'in 24 yıllık egemenliği altında olan Sudan’ın en şiddetli kentsel huzursuzlukların, ekonomik krizlerin ve uluslararası tecridin yeni bir hükümete ve acil reform ihtiyacına işaret ettiğini belirtti.

LİBYA BAŞBAKANI İHVAN’A MEYDAN OKUDU

Al Anvar/Lübnan

Libya Başbakanı Ali Zidan, iki ay önce Mısır’a ziyaretini eleştiren Libya İhvanı’na meydan okudu. Zidan Mısır’ı istediği zaman ziyaret edeceğini söyledi. Zidan Mısır’ın Libya’nın ikiz kardeşi olduğunu bugün bile gitmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi. “Mısır; halkıyla, devletiyle, Nil nehri ile, ahalisi ile gönlümüzde kendi tarihi kadar derin bir yeri vardır.  Libya’dan uzaklaşmayacaktır” diyen Zidan; Mısır’ın Libya’nın yakın kardeşi kalacağını ifade etti. Zidan; “Bu durumun hükümetle ve iktidarla bir alakası yoktur. Bütün saygı ve sevgi büyük Kenani halkıyla ilgilidir” sözlerini kullandı.


ÇEYREK MİLYON IRAKLI ÖLÜ YA DA  YARALI

Şark Al Awsat

Şark Al Awsat gazetesi Birleşmiş Milletler verilerine dayanarak 2004’ten bu yana meydana gelen şiddet olaylarında çeyrek milyon Iraklının öldüğünü ya da yaralandığını yazdı. Haberde, geçen ekim ayında şiddet olaylarının kurban sayısı 2881 olarak verilirken 2004-2013 yılları arasındaki ölü ve yaralı sayısı ise resmi verilere göre 256 bin 664 olarak verildi.            
 

ÖNCEKİ HABER

Kurşunlu\'da nefes alma mücadelesi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa