04 Kasım 2013 06:00

Trepaza söylenceleri: Gara Goncılos

Gara Goncılos, Ocena’nın özelikle kış aylarında ocak başında konu komşu oturup sohbet ettiklerinde evdeki yaramaz çocukları korkutmak için anlatılan eski zaman hikâyesidir.

Trepaza söylenceleri: Gara Goncılos
Paylaş

Attila Oğuz

Gara Goncılos, Ocena’nın özelikle kış aylarında ocak başında konu komşu oturup sohbet ettiklerinde evdeki yaramaz çocukları korkutmak için anlatılan eski zaman hikâyesidir.
İlk kimin anlattığını ne bilen biri var, ne de bu hikâyenin nereden geldiği konusunda bir fikri olan. Bu hikâye belki de binlerce yıldan bu yana özellikle yaramaz çocukları korkutmak için anlatılır durulur.
Gara Goncılos’un nasıl bir yaratık olduğunu tam olarak da bilen yok, ancak çocuklara anlatılırken çocukların anlamlandıramayacakları kadar korkunç ve vahşi bir yaratık betimlenir.
Bu yaratık bazen bacadan, bazense Ocena’nın eski evlerinde olan çatının üstündeki pencereden, ya da ahıra inmek için evin içinden yapılan bir tür merdiven nerehti denilen yerden eve girermiş.
Bu yaratık yaramaz çocukları alıp kendi evine gidermiş ve onları bir daha asla bırakmazmış.
Kimilerinin anlatımlarına göre ise Gara Goncılos yaramaz çocukları evlerindeki en karanlık bir köşede yakalar ve bir daha kimse ondan haber alamazmış, nereye getirdiği konusunda her zaman bir yer söylenmez.
Genel olarak sadece Gara Goncılos yaramaz çocukları sevmezmiş ve onları yakalamak için pusuda yatarmış.
Eski zamanlarda, gaz lambasının başköşede olduğu ve birçok evde gaz lambası yerine ocağın kenarında çıranın yandığı dönemlerde Gara Goncılos çocukların korkulu rüyası ve baş düşmanlarıydı.
Ocağın etrafında sohbet edenlerinde kurtarıcısıydı Gara Goncılos
Gara Goncılos yüzyıllar boyu Ocena’nın ocak başlarında ve karanlık nembolo ev girişlerinde karanlık alanlarda yaşam buldu. Gara Goncılos’un adından da belli olacağı gibi gara Türkçe karadan kırılarak söylenen bir kelime.Gara Goncılus kara bir yaratık ve sadece karanlık ortamlarda hayat buluyor.
Gara Goncılos artık korkutabileceği çocuklar kalmadı Ocena’da.  Gara Goncılos’u anlatan da kalmadı neredeyse unutulup gitti, artık çok az insan tarafından biliniyor. Heybetli günleri sanayi kültürünün gelişmesiyle kapatılan ocakların isli taşları arasında yitip gitmiş, çocukların korkulu rüyası Gara Goncılos ve gelişen sanayi yeni bir Gara Goncılos yarattı, bu Gara Goncılos çocuklar dâhil bütün emekçileri korkutuyor.

ÖNCEKİ HABER

Fatih tahttan erken iniyor

SONRAKİ HABER

ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye'nin NATO ekseninden kayması endişe veriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa