Gazetecilik için ayağa kalk

Gazetecilik için ayağa kalk

5 Kasım “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” (Stand-Up For Journalism) günü dolayısıyla bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

5 Kasım “Gazetecilik İçin Ayağa  Kalk” (Stand-Up For Journalism) günü dolayısıyla bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından 5 Kasım Salı günü İstanbul’da “Adalete Yürüyoruz / Long Walk for Justice” adı altında bir yürüyüş yapılacak. Ağır işleyen adalet mekanizmalarına ve hukuksuzluklara dikkat çekmek için “Beş dakikada Bir  adım” atılarak gerçekleştirilecek yürüyüş İstiklal Caddesi’nde Taksim istikametine doğru yapılacak. Yürüyüş için 5 kasım salı günü saat 11.00’de Galatasaray Meydanı’nda toplanılacak.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), bu yıl Gazetecilik İçin Ayağa Kalk günü etkinliklerinde ana tema olarak “Gazeteciler Terörist Değildir” sloganını benimsedi. EFJ ayrıca tüm gazetecilere, kendi ülkelerinin başbakanlarına ve ilgili hükümet birimlerine hitaben gazetecilerin haklarına saygı gösterilmesini talep eden kartpostallar göndermeleri çağrısı yaptı. ÇGD tarafından yapılan açıklamada  “Sansüre ve oto sansüre karşı direnen, halkın gerçekleri öğrenme hakkı adına bedel ödemekten korkmayan, yargılanan ve hapisten çıkan gazeteciler ve ailelerinin yanı sıra tüm basın emekçilerini, yazarları, aydınları, sanatçıları, avukatları, sendikacıları, öğrencileri ve tüm yurttaşları, basın ve ifade özgürlüğü mücadelesini yükseltebilmek amacıyla 5 Kasım’da Gazetecilik İçin Ayağa Kalkmaya, destek ve dayanışmaya çağırıyoruz” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net