03 Kasım 2013 16:09

Dersimliler doğanın talanına karşı yürüdü

Dersim’in Ovacık ilçesinde siyanürle altın arama çalışmalarına karşı yürüyen yüzlerce kişi “Doğa katliamına izin vermeyeceğiz” dedi.

Dersimliler doğanın talanına karşı yürüdü
Paylaş

Kemal Özer

Dersim’in Ovacık ilçesinde siyanürle altın arama çalışmalarına karşı yürüyen yüzlerce kişi “Doğa katliamına izin vermeyeceğiz” dedi.

Cevizlidere (Merxo) köyünde faaliyete geçirilmek istenen ve siyanürle altın aranacak olan madene karşı Ovacık girişinde toplanarak, Belediye önüne yürüyen Dersimliler, ‘Madencilik projeleri iptal edilsin, Dersim’de kültürel ve ekolojik kırıma hayır’ yazılı pankart açtı. Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, Pülümür Belediye Başkanı Mesut Çoşkun, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, BDP, EMEP, Partizan ve Beşiktaş çArşı grubu üyelerinin de katıldığı yürüyüşte, ‘2. Bergama olmayacağız’, ‘Direne direnen kazanacağız’ sloganları atıldı. Belediye önünde sonlanan yürüyüşte konuşan Erkan Kıl, Ovacık’ta bulunan Rengül, Cevizlidere ve Kızılviran üçgeninde maden işletmeciliği yapmak isteyen Tunç Pınar Maden Şirketinin, halkın tüm uyarılarına rağmen köye iş makineleriyle girdiğini söyledi. AKP iktidarını arkasına alan şirketlerin Dersim’in yaşamsal değerlerini ranta çevirmeyi ve ekolojik bir kıyım yaratmayı hedeflediğini dile getiren Kıl, “Vadilerimize, suyumuza, toprağımıza saldıran maden, baraj ve HES firmaları defalarca kez kovulmalarına rağmen doğamıza saldırmakta ısrarcı. Biz bu doğa kırımına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Doğamızı, tarihimizi ve kültürümüzü sonuna kadar savunacağımızı bir kez daha haykırıyoruz. Dersim’de yaşam alanlarımızı yok edecek hiçbir faaliyete izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ KIRIMA İZİN VERMEYİZ’

Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ise Dersim’de yapılmak istenen kültürel ve ekolojik soykırımın aynı zamanda insanlığın kırımı anlamına geldiğini söyledi. Şahin, “Dersim halkı 1938 Katliamı’nın travmasını halen atlatamamışken, burada yapılmak istenen ikinci kırıma izin vermeyiz” dedi.

Dersim halkının doğanın talanına karşı direnmeye devam edeceğini söyleyen Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise “Topraklarımızın emperyalist güçlere ve onların yerli iş birlikçilerine peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu kadim toprakların boyun eğmeyen yiğit çocukları gibi bizler de zalimin zulmüne boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.
Sarıgül konuşmasının sonunda Nusaybin-Qamişlo sınır hattında örülen ‘utanç duvarı’ inşaatını hatırlatarak, 7 Kasım’da duvara karşı gerçekleşecek yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. (Dersim/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP Kürtlere ‘ölüm ya da zindan’ diyor

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa