02 Kasım 2013 22:18

‘Kıdem tazminatına dokundurtmayız’

Aliağa’da Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, kıdem tazminatında yapılmak istenen değişikliklere karşı eylem yaptı.

Paylaş

Aliağa’da Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, kıdem tazminatında yapılmak istenen değişikliklere karşı eylem yaptı. Petrol-iş Aliağa Şubesi önünde toplanarak, Atatürk Caddesi ve İstiklal Caddesi üzerinden Demokrasi Meydanı’na yürüyen bine yakın işçi ve emekçiye çevredeki vatandaşlar da destek verdi. Eyleme, PETKİM, TÜPRAŞ işçileri, Belediye’de çalışan kadrolu ve taşeron işçiler ile memurlar, Eğitim-Sen, BES ve diğer sendikalara üye kamu emekçileri ile CHP, EMEP, ÖDP, TKP ilçe yönetici ve üyeleri ve Aliağalılar katıldı. “Tazminat hakkımız gasp edilemez”, “AKP fonunu al başına çal”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

‘ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ SATMAYACAĞIZ’

Demokrasi Meydanı’nda platform adına konuşan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi Başkanı İsmail Doğan, hangi partiye üye olursa olsun, hangi işte çalışırsa çalışsın, bütün işçi ve emekçilerin çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak için çalıştığını belirterek, “Bizim çocuklarımızın geleceğini çalmaya çalışıyorlar. Dün emeklilik yaşını altmış beşe çıkarırken de böyle yapmışlardı” dedi. Sendikaların bu konuda bir şey yapmamasını eleştiren Doğan, “Taşeron sistemini bir çalışma biçimi olarak dayatmak istiyorlar. Sağcılar, solcular gırtlağından haram para geçmeyen namuslular safları sıklaştırmazsanız hepimizin hali perişan” dedi.

“SENDİKALAŞMA İMKÂNSIZ OLACAK”

“Taşeron işçilerin çoğunun kıdem tazminatı alamadığını gerekçe göstererek, yandaş medya ve yandaş sendikanın desteğini alarak bir fona devretmeyi hedefliyorlar” diyen Doğan, asıl hedefin işverenlerin sık sık dile getirdiği gibi işten çıkarmanın kolaylaştırılması ve kıdem tazminatından kurtulma isteği olduğunu belirtti. Kıdem tazminatının gaspına, işçilerin emekçilerin her türlü kazanımlarına karşı yapılan saldırılar karşısında emekçileri uyanık olmaya, sendikaları genel grev dâhil her türden direnişi örgütlemeye, siyasi partileri emeğin yanında yer almaya çağıran Doğan, “Artık yeter. Bıçak kemiğe dayandı. Kıdem tazminatı iş güvencemizdir dokundurtmayız” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sağlık emekçileri promosyon ücretlerini istedi

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki şiddetli yağışlar nedeniyle 18 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa