02 Kasım 2013 06:00

Mardin'deki BDP'li belediye başkanları açlık grevine başladı

Nusaybin sınır hattına örülen "utanç duvarı"nı protesto etmek amacıyla 4 gündür ölüm orucunda bulunan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek amacıyla Mandinli seçilmişler süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı.

Mardin\'deki BDP\'li belediye başkanları açlık grevine başladı
Paylaş

Mardin'in Nusaybin ile Rojava'nın Qamişlo kenti arasındaki sınır hattında örülen "utanç duvarı"nın inşaatını protesto etmek amacıyla 4 gündür mayınlı alanda ölüm orucuna giren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek amacıyla Mardinli seçilmişler açlık grevi eylemine başladı.

Gökkan'a destek amacıyla Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Derik Belediye Başkanı Doğan Özbahçeçi, Mazıdağı Belediye Başkanı Hasip Aktaş, Sürgücü Belde Belediye Başkanı Fikri Ökmen, Pınardere Belde Belediye Başkanı Abdülkadir Dağ, Duruca Belde Belediye Başkanı Zeki Kavak, Girmeli Belde Belediye Başkanı Ömer Altun, Kılavuz Belde Belediye Başkanı Ahmet İnci, Yalın Belde Belediye Başkanı Abdülkerim Adam, Mardin İl Genel Meclis Başkanı Abdülkerim Erdem süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Öte yanda Mardin İl Genel Meclis üyeleri ve belediye meclis üyelerinin de greve destek vereceği öğrenildi.


İNSANIM DİYEN KARŞI DURSUN

Şerif Karataş

Mardin’in Nusaybin ilçesi ile Rojava’nın Qamişlo kenti arasına örülmek istenen utanç duvarına karşı başlattığı ölüm orucunu sürdüren BDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, “İnsanım diyen herkes bu duvara karşı çıkmalı” dedi.

Duvar inşasına ilişkin, bir ayı aşkın süredir bir çok yetkiliye başvurduğunu ancak hiçbir bilgi alamadığını, bu nedenle de ölüm orucuna başladığını dile getiren Gökkan, gazetemize konuştu. Sınırın mayınlı arazisinde ölüm orucuna başlayan Gökkan, bir ay önce basında çıkan haberler ve sınıra yakın mahallede yapılan altyapı çalışmaları sırasında bir utanç duvarı örülmek istendiğini öğrendiklerini belirtti.

YETKİLİLER SUSUYOR

Durumu fark etmeleri üzerine bütün kurumlara, konuyla ilgili bakanlıklara başvurduğunu ancak belediye başkanı olmasına rağmen kendisine konuyla ilgili hiçbir bilgi verilmediğini söyleyen Gökkan, kaymakamın da kendisine ‘duvar benim yetkim dışında kalıyor’ dediğini aktardı.

‘HALKLAR BİRBİRİNDEN KOPARILMAK İSTENİYOR’

Gerekçesi ne olursa olsun duvarın kabul edilemez olduğunu söyleyen Gökkan, “Sınırda güvenliği tehdit edici bir durum yok. Rojava’da yaşayanlarla Mardin’de yaşayanlar akraba. Bir tek Kürtler değil, sınırın iki tarafında Araplar, Süryaniler, Aleviler yaşıyor. Bu duvarla halklar birbirlerinden koparılmak isteniyor” şeklinde konuştu.

Başbakan ve Hükümet yetkililerinin Filistin ile İsrail arasındaki duvara gösterdikleri tepkileri hatırlatan Gökkan, “Yerel yönetici olarak, halklar arasına duvar örülmesine karşıyım. Halklar buna layık değil. 21. yüzyılda bu utanç duvarı kabul edilemez. Bunun için de ölüm orucu başlattım” dedi.

‘MAYINLAR TEMİZLENMELİ’

Mayınlı arazide eylemini sürdüren Gökkan, Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası antlaşmalara göre mayınlı bölgelerin temizlenmesi gerektiğini de hatırlatarak, “Mayınları korumak hem güvenlik açısından, hem de insani anlamda büyük bir suçtur” dedi.

GÜLER’LE GELEN BELA

“AKP Mardin Milletvekili Muammer Güler İçişleri Bakanı olduğundan beri Mardin’in başına gelmedik bela kalmadı” diyen Gökkan, “Mezarlıkta cenazeler kaldırıldı. Kızıltepe-Nusaybin arasında mayın patlamasında hayatını kaybetmiş birinin yakınına ipi bağlayacak kadar yaklaşıyorlar. İpi cenazeye bağlıyorlar. Sonra o cenazeyi iki yüz metre sürüklüyorlar. Bununla da “Her türlü insanlık dışı uygulamayı yaparız” demiş oluyorlar.  Bunlara son olarak sınıra duvar örülmesi eklendi” dedi.

HÜKÜMETİN GERÇEK YÜZÜ

Çözüm için görüşmeler yapılırken, sınıra duvar örülmesinin Hükümetin gerçek yüzünü gösterdiğini söyleyen Gökkan, son dönemlerde Mardin’e çok sayıda kolluk kuvveti gönderildiği bilgisini de verdi. Mardin’de adeta bir alarm durumu yaşandığını anlatan Gökkan, “Utanç duvarının yapımından vazgeçilene kadar ölüm orucunu sürdüreceğim” dedi. Gökkan, “Halkların arasına cetvellerle suni sınırlar çekilmesine ve halkların parçalanmasına karşı durmayacaksak bize yarın ne olacağı ortada. İnsanım diyen herkes bu utanç duvarına karşı durmalı” şeklinde konuştu. (İstanbu/EVRENSEL)


NUSAYBİN'DE BİNLER DESTEK İÇİN SINIRA YÜRÜYOR

BDP Eş Genel Başkanı Kışanak'ın da aralarında bulunduğu binlerce yurttaş mayınlı alanda ölüm orucuna başlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek amacıyla Qamişlo sınırına doğru yürüyüşe geçti. (MARDİN)


GÖKKAN MUAYENE OLMAYACAK

4 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın sağlık durumu giderek kötüye giderken, bu sabah son kez muayene edilen Gökkan'ın polisin tutumu nedeniyle bundan sonra muayene olmayacağı yönünde karar aldığı bildirildi. (MARDİN)


MERSİN’DE YÜRÜYÜŞ

Diğer yandan BDP Mersin İl Örgütü, utanç duvarına tepki göstermek ve Gökkan’a destek için il binasından Taşbina’ya kadar yürüdü. Burada açıklama yapan BDP İl Başkanı Halis Değer, Rojava'da yaşayan halkların kendi öz yönetimlerini kurmasının Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere diğer devletleri rahatsız ettiğini belirtti. Değer, “Suriye sınırına inşa edilmek istenen duvarı, demokrat devrimci güçler, emekçiler ve biz Kürtler de yaptırmayacağız, yıkacağız, yıktıracağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demokrasi ve özgürlük için

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa