Yaşam savunucuları bugün Kurşunlu’da

Yaşam savunucuları bugün Kurşunlu’da

Kurşunlu köylülerinin feldspat madenine karşı verdikleri mücadele büyüyor. Yaşam savunucuları bugün çadır kurup, açlık grevine giren Kurşunlu köylülerine destek olmaya Kurşunlu köyüne gidiyor.

Ali Can Gün

Bayramiç’in Kurşunlu köyünde feldspat madeni ve yol çalışması için ormanlık alanda başlayan ağaç kesimine karşı köylülerin başlattığı mücadele Çanakkale’ye yayılıyor. Bugün Çanakkale’deki yaşam savunucuları, çadır kurup, açlık grevine giren Kurşunlu köylülerinin yanına gidiyor.

SEBZE EKEN ELLER ŞİMDİ MADENCİYE KALKTI

Kurşunlu, feldspat madeni kurulması gündeme gelmeden önce çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan, uzakta ama mutlu bir köydü. Şimdi ise, madene karşı bir mücadelenin içinde buldular kendilerini. Kaderleri de yaşantıları da bir anda değişti. Daha önce süt sağan, meyve ve sebze eken eller, şimdi madenciye doğru kalkmış, “Dur” diyor.

FİDANLARA İSİM VERDİLER

Kurşunlu halkının artık iki evi var. Biri kendi evi, diğeri madencinin karşısına kurdukları nöbet çadırları. Çadırlarının etrafına diktikleri küçücük çam fidanlarına gözleri gibi bakıyorlar. Öyle ki; fidanlarına isim bile vermişler. Kesilen koskoca ormana inat diktikleri fidanlarına, “Umut” demişler, “Gelecek” demişler.

ÇADIRLARINI DA ALIP GİDİYORLAR

Bülent Behçet Özüren, “Köyüm kurtulsun, canım feda olsun” diyerek başladı açlık grevine. Bugün 8. günü. Özüren, köyünün geleceği için, yaşamı ve doğası için aç kalmaya çoktan razı olmuş. Önceki gün 20 köylü de Özüren’in açlık grevine katılmıştı.

Kurşunlu köylüleri, kurdukları çadırlarında onlarla kader birliği edecek Çanakkalelileri bekliyorlar. Bugün Kurşunlu’da “Çadırını al gel” etkinliği var. Çanakkale’nin diğer yerlerinde altın madenine, termik santrale karşı mücadele eden diğer yaşam savunucuları Kurşunlu’ya gidiyor, çadırlarını da yanlarına alarak. (Çanakkale/EVRENSEL)

www.evrensel.net