02 Kasım 2013 06:00

Tamil halkı olarak varız

Tamil halkının diasporadaki çatı örgütlenmesi “Küresel Tamil Forumu” Başkanı Father Emmanuel seçimler ve Sri Lanka’da yaşanan son gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Tamil halkı olarak varız
Paylaş

Murat Kuseyri

Sri Lanka ordusu 2009 yılının mayıs ayında ülkenin kuzey doğusundaki Tamil topraklarında tarihin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirdi. 33 yıldır silahlı mücadele eden, Tamil halkının kendi kaderini tayin hakkı için savaşan Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları (LTTE) çembere alınarak, aralarında Örgütün Lideri Velupillai Prabhakara’nın da bulunduğu binlerce Tamil katledildi. Katliamdan kurtulmayı başaran gerillalar ağır işkencelerden geçirildi, cezaevlerine dolduruldu. Tamil halkına yönelik saldırı ve baskılar gerilla hareketinin yenilgisinden sonra hızından hiç bir şey kaybetmeden devam etti.

Eylül ayında yapılan eyalet seçimlerinde Tamil Ulusal İttifakı (TNA) oyların yüzde 76’sını alarak büyük bir başarı elde etti. Tamil halkının diasporadaki çatı örgütlenmesi “Küresel Tamil Forumu” Başkanı Father Emmanuel seçimler ve Sri Lanka’da yaşanan son gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtladı.

TAMİL HALKI GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTI

Eylül ayında yapılan eyalet seçimlerinin sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz uzun yıllardan sonra ilk kez seçimlere katıldık. Tüm dünyadan gözlemcilerin yer aldığı seçime halkın katılımı oldukça yüksekti. Tamil Ulusal İttifakı yüzde  76 oranında oy alarak büyük bir zafer kazandı. Eyalet Meclisindeki 38 sandalyeden 30’unu  kazandık. Hükümet Tamillerin kazanmalarını engellemek için her türlü şeytani oyunlara başvurdu. Ama buna rağmen sadece 7 sandalye elde ederek büyük bir hezimete uğradı. Daha önce yapılan seçimlerle kıyaslandığında son seçimlerin kısmen de olsa daha demokratik bir ortamda yapıldığını da söylememiz gerekir. Demokrasi ve özgürlüğe susayan Tamil halkı seçimlerde demokratik sistemin kurulması ve gelecek için çok kararlı olduğunu gösterdi. Seçimlerin yapılması ve  sonuçları Tamil halkı için önemli bir kazanımdır.

Seçimlerdeki başarı Tamil halkının geleceğini nasıl etkileyecek?

Biz kendi bölgelerimizi kendimiz yönetmek istiyoruz. Sri Lanka 9 bölgeden oluşuyor. Tüm Sri Lanka için federal bir devlet, kendi bölgemizde de demokratik özerklik istiyoruz. Biz merkezi ve askeri sisteme kesinlikle karşıyız.  Terörizm şiddeti, şiddet de terörizmi yaratıyor. Buna neden olan merkezi yapıdır ve bunun ortadan kalkmasını istiyoruz. Devlet, Tamil halkına karşı aşırı şiddet kullanıyor. Savaşta kullanılan metotları uyguluyor. Demokratik özerlik bağımsızlık değildir. Ama hükümet bizim devleti yıkmak ve ayrı bir devlet kurmak istediğimiz yalanlarını yaygınlaştırıyor. Devletin bu yalanları yaygınlaştırmaktan vazgeçmesi ve halkın sesine kulak vermesi gerekir.

TAMİL KAPLANLARI EZİLDİ AMA DEMOKRASİ GELMEDİ

Gerilla hareketinin yenilgisi Tamil halkını nasıl etkiledi? Sri Lanka’da neler yaşandı?

ABD ve Hindistan Sri Lanka Hükümetine yardım etti. Tamillerin kökünü kazımak ve bitirmek istediler. Tamiller ortadan kaldırılırsa bölgede demokrasi olur dediler.  Ama sonuç ne oldu? Tamil Kaplanları ezildi ama demokrasi gelmedi. Tam tersi oldu. Şimdi tüm Sri Lanka’da Budistlerin egemenliği kurmaya çalışıyorlar. Sadece Tamilleri değil, Hıristiyan ve Müslümanları da Budistleştirmeye çalışıyorlar. Müslüman Tamillerin bir kesimi zengin. Bunlara iş adamı Tamiller deniyor. Devlet uzun yıllar boyu kendisiyle çalışan bu kesimleri de Budistleştirmeye çalışıyor. Müslüman Tamillerin diğer kesimi çok yoksul. Devlet hem bu kesimleri hem iş adamları olarak bilinen Müslüman Tamilleri Budist yapmaya çalışıyor. Artık zengin Müslüman Tamiller de kendilerini tehdit altında görüyor.

TERÖRİST SUÇLAMASINA MARUZ KALDIK

Gerilla hareketinin yenilgisinden sonra da Tamillere terörist suçlamaları yöneltiliyor mu?

Her zaman Tamil halkına terörist muamelesi yapıldı. 2009 yılından sonra da bu uygulama ve suçlama sürüyor. Sri Lanka ile Tamiller arasındaki barış görüşmelerinde bile bizlere terörist muamelesi yapıldı. Bu görüşmeler çok önemliydi. Çünkü ABD ve Batılıların yıllardır terörist olarak suçladıkları Tamil Halkı Oslo’da muhatap olarak tanındı. Sürekli terörist suçlamasına maruz kalan bizler geniş kamuoyuna taleplerimizi ulaştıramıyorduk. Biz orada terörist olmadığımızı anlatmaya çalıştık.  Amacımızın halkımız üzerinde var olan devlet terörünün son bulması olduğunu söyledik. Oslo görüşmelerinden sonra daha iyi anlaşıldığımızı sanıyorduk. Ama öyle olmadı. İkiz Kuleler ve Pentagon’a yapılan saldırılardan sonra Bush terörizme karşı küresel  savaş açtıklarını söyledi. Sri Lanka Hükümeti hemen ortaya çıkıp “Tamiller terörist biz onlara karşı mücadele ediyoruz. Bize destek verin dedi.”  30 ülke Sri Lanka’ya destek verdi. Tamil halkının ezilmesi için her türlü desteği  verdiler.


DEMOKRATİK ÖZERKLİK İSTİYORUZ

Seçimlerde Tamil halkı Sri Lanka Hükümetine hangi mesajı verdi?

Devlet, 2009 yılında Tamil Kaplanlarını ortadan kaldırdıktan sonra bölgede binalar ve yollar inşa etmeye başladı. Tamil halkı bu seçimlerde hükümete “Bizi rahat bırakın. Sizin binalarınızı ve yatırımlarınızı istemiyoruz, özgür olmak ve kendi kendimizi yönetmek istiyoruz. Askerlerinizi topraklarımızdan çekin” mesajını verdi. Biz Tamil hareketi olarak bu seçimlerde neler istediğimizi açık bir biçimde  ortaya koyduk. Demokratik özerklik talebiyle seçimlere katıldık ve kazandık. Bu halkın programımıza destek verdiğini gösteriyor. Seçim zaferi bizlerin demokrasi istediğimizi ve ülkenin bölünmesinden yana olmadığımızı gösteriyor. Biz federal bir Sri Lanka’dan yanayız. Tamillere demokratik özerklik verilmesini istiyoruz.


TAMİLLERE KARŞI KİMYASAL KULLANILDI

Birleşmiş Milletler katliama karşı çıkmadı mı?

Birleşmiş Milletler karşı çıkmak bir yana Tamillerin katledilmesine destek verdi. 65 yıldır mücadele ediyoruz. 40 yıldır görünüşte parlamenter sisteme sahibiz. Son 30 yıldır halk olarak terörist olarak lanse ediliyoruz. Bize karşı yıllarca kimyasal silah kullandılar. Şimdi kalkmış Suriye’de kimyasal silah kullanıldığından söz ediyor, işgal için hazırlıklar yapıyorlar. Birleşmiş Milletler raporunda bile 2009 yılında Tamillere yapılan soykırımı sırasında binlerce insanın kimyasal silahlarla öldüğü belgelendi. Soykırımı sırasında Sri Lanka devleti en gelişkin silahların yanı sıra kimyasal silah kullandı. Beyaz bayrak taşıyan insanlarımızı uluslararası kuralları hiçe sayarak katlettiler. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar ‘Kadın istihdam paketi’ni protesto etti

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa