Halka zulmedenler yargılansın

Halka zulmedenler yargılansın

Gezi davalarında yargılananların davaları bugün görülmeye devam edildi.

İzmir’de Gezi eylemlerine katılanlara yönelik gerçekleştirilen 2. operasyonda haklarında dava açılanların ilk duruşmaları Bayraklı Adliyesi’nde görüldü. Yedisi tutuklu on dört kişinin yargılandığı dava 12. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti.

Duruşma öncesi yoğun polis ablukası ve artan kontrol noktaları dikkat çekerken duruşma yargılananların kimlik tespiti ile başladı. Öğleden önceki oturumda ilk sözü alan avukatlar iddianamede belirtilen yasa dışı örgüte bağlama vurgusunun yasal dayanağının olmadığını belirterek iddianamenin iptalini ve duruşmanın asliye ceza mahkemesinde görülmesini istedi ancak hakim bu talebi reddetti.

Avukatlar iddianamede sunulan polisin çektiği görüntülerin yetki aşımı kapsamında olduğunu, bu görüntülere dayanarak iddianame hazırlanamayacağını ve görüntülerin reddini talep ettiler. Hakim, avukatların bu talebini de reddetti. İlk oturumda sanıklardan sadece Görkem Özer savunmasını yapabildi. Özer, iddianamede belirtilen suçlamaları reddetti.

Daha sonra oturuma ara verildi. Tutuklular salondan çıkarıldığı sırada Gezi sloganları attı, sloganları durdurmak isteyen jandarma tutuklulara müdahale etti. Müdahaleye tepki gösteren tutuklu yakınları ile polis arasında kısa bir gerginlik yaşandı. Gazetemiz baskıya girdiği sırada duruşma devam ediyordu.


AİLELER AÇIKLAMA YAPTI

Duruşma öncesi tutuklu ailelerinin çağrısıyla adliye önünde bir açıklama yapıldı. C Blok önünde gerçekleşen açıklamada görülecek olan davada asıl yargılananların bir halkın bütünüyle demokratik meşru ve haklı mücadelesi olduğu belirtilerek “Gezi direnişi meşru bir halk direnişidir, yargılanamaz. Halka zulüm eden, halkın yaşam alanlarını yok eden, halk iradesini yok sayan bir iktidar halk direnişini yargılayamaz. Direnişçileri serbest bırakın, katilleri yargılayın” denildi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net