01 Kasım 2013 16:55

‘KCK basın davası’nda tahliye yok!

'KCK Basın davası' nın 7'inci duruşmasında ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu gazetecilerin tutukluk halinin devamına karar verdi.

‘KCK basın davası’nda tahliye yok!
Paylaş

“KCK Basın davası”nın 7’inci duruşmasında ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, “adli kontrol tedbirlerinin yeterli olmayacağı” gerekçesiyle tutuklu gazetecilerin tutukluk halinin devamına karar verdi. Davada firarı sanık olarak belirtilen Gazeteci İsmet Kayhan hakkında da kırmızı bültenle yakalama kararı çıkartılmasına karar verildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 20’si tutuklu 46 Kürt gazetecinin yargılandığı davanın 7’inci duruşması sona erdi. Avukatların taleplerini sunmasının ardından verilen ara sonrası, mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, “Adli kontrol tedbirlerinin yeterli olmayacağı” gerekçesiyle 20 tutuklu gazetecinin tutukluk halinin devamına karar verdi. Davada firarı sanık olarak belirtilen ve daha önce mahkeme tarafından emniyete yazılan yazılarda Hollanda’da olduğu ileri sürülen Gazeteci İsmet Kayhan hakkında da kırmızı bültenle yakalama kararı çıkartılmasına karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada savunmasını yapmayan tutuksuz sanıkların hazır bulunmamaları durumunda haklarında yakalama kararı çıkartılmasını da karara bağladı. Mahkeme heyeti ayrıca Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ziya Çiçekçi hakkında savunmasında iddianame ile ilgili olarak kullandığı “düzmece ve iftiraname” ifadelerinin savunma sınırlarını aştığı gerekçesiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Davanın bir sonraki duruşması 2-6 Aralık tarihine ertelendi.


KİTAPTAN KESİTLER SUÇ DELİLİ OLDU

“KCK basın davası”nda savunmasını yapan Naturel Reklam Şirketinin Sahibi Hamza Sümeli savunmasında, polislerin evine ve işyerine yaptığı baskında bilgisayarını ve çalışma malzemelerini aldığını söyledi. Bu malzemeler arasında işkenceyle katledilen Cihan Sincar hakkında Aydın Bolkan tarafından kaleme alınmış bir kitabın da olduğunu belirten Sümeli, “Bu kitaptan kesitler alınarak iddianameme suç delili olarak konulmuş. Bu kitap bizim reklam şirketi tarafından reklamı yapılmış bir kitaptır. Dolayısıyla biz de taslağı mevcuttur. Zaten yaptığımız her işin bir negatifini alırız, işimiz gereği. Bu kitap bir kere suç teşkil etmiyor. Bunu bir yana bıraksak dahi bu kitapla benim ne alakam var” dedi. Yine işyerinde ele geçirildiği iddia edilen bir diğer belgenin şirketlerinin Batman Şubesine ait çalışanının sigortasının yapılması için gönderilen kimlik bilgileri olduğunu ifade eden Sümeli, “Buna anlam vermek mümkün değil. Sigorta resmi bir şeydir. Keza bunun bu iddianame ile bir alakası da yok zaten” dedi.
 (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tiraj kaygısı tecavüzü meşrulaştırıyor

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa