01 Haziran 2011 11:26

Aydınlar: AKP 12 Eylül koşulları ile yönetiyor

İzmir’de yaşayan aydın, akademisyen, şair, yazar, meslek örgütü, gazeteci ve sendika yöneticileri ile yöre derneği yöneticileri seçimlerde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarını destekleyeceklerini açıkladı.Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lokalinde düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. M

Aydınlar: AKP 12 Eylül koşulları ile yönetiyor

Paylaş

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lokalinde düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Melek Göregenli, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasa, Kürt sorununun demokratik yollardan çözümü için Bloka destek verdiklerini söyledi. İşsizliğin, sosyal güvensizliğin, yoksulluğun son bulması için Blokun önemli olduğunu ifade eden Göregenli “Her türden inanç ve inançsızlığın özgürce yaşanabilmesi, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz. Ülkedeki doğal ve kültürel varlıkların korunması için Blok adaylarını destekliyoruz” dedi.  

Şair Hayri K. Yetik de, bağımsız adayların parlamentoya gireceklerini belirterek “Parlamentoda toplumun beklediği muhalefeti yapacaklarını, toplumun sesi olacaklarını düşünüyorum” dedi.

AKP DESPOTİZMİNİN GELDİĞİ NOKTA

Toplantıda Hopa’daki polis saldırısı da değerlendirildi. Prof. Dr. Melek Göregenli, “Başbakan Trabzon’daki konuşmasında öldürülen insan da dahil olmak üzere, yaşananları bu insanların hak ettiği yönünde açıklamalar yaptı. Bunu ilk defa yapmıyor. Ölmesi meşruymuş gibi göstermeye çalışıyor. Kınamak bile hafif kalır” dedi.

Doç. Dr. Nilgün Toker de, Hopa’daki ölümün AKP despotizminin geldiği noktanın bir işareti olduğunu ifade etti. Dr. Zeki Gül de, biber gazının bir kimyasal silah olduğunu vurgulayarak, “Bu silah Türkiye’de uluorta her yerde kullanılıyor. Hatta, 1 Mayısta İstanbul’da hastaneye dahi bu silah atılmıştı. Bu silah aşırı kullanıldığında, astım, kalp hastaları, ileri derecedeki şeker hastaları, hamileler sosyal yaşama katılamayacak demektir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Arap, Kürt, Türk halklarının birlikteliği

SONRAKİ HABER

Yargıdan yeni tip suç icadı: Osmanlı soyundan gelenleri aşağılama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa